Praktyka czyni mistrza. Studenci architektury zaprezentowali swoje prace

Na zdjęciu znajduje się młoda kobieta w bordowej bluzce, która stoi przed tablicą z projektami architektonicznymi. Tablica zawiera różne plany i wizualizacje wnętrz oraz budynków. Kobieta wydaje się być w trakcie prezentacji lub omawiania projektów.

Studenci czwartego roku architektury zaprezentowali postery z ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi, które są efektami praktyk zawodowych zrealizowanych w pracowniach i biurach projektowych na terenie całego kraju.  

Dla nas to bardzo ważne wydarzenie, ponieważ studenci po 15 tygodniach wrócili na uczelnię dzieląc się efektami praktyki zawodowej, którą odbyli w biurach i pracowniach architektonicznych. Każdy z 23 studentów, prezentując dwa postery, przedstawił bardzo szerokie spektrum prac: od niewielkich obiektów i budynków, po dużo bardziej skomplikowane projekty – informuje dr inż. arch. Anna Szczegielniak, kierownik Katedry Architektury i Urbanistyki na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.

– Obowiązkowe praktyki trwały cały semestr i są częścią programu opartego na ministerialnym standardzie kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu architekta. Projekty, które powstały podczas praktyk są bardzo zróżnicowane, ponieważ studenci odbywali praktyki w pracowniach o indywidualnych stylach, zlokalizowanych w różnych regionach Polski – dodaje dr inż. arch. Barbara Pierścionek, opiekun praktyk na kierunku architektura.

– Swoją praktykę odbyłem w biurze Port Architekci we Wrocławiu. Czas tam spędzony oceniam bardzo dobrze, poznałem dużo nowych rzeczy, przede wszystkim teraz już wiem jak dokładnie wygląda praca z inwestorem, bo to było moim największym wyzwaniem, żeby projekt przygotować tak, jak inwestor sobie życzy. Na zajęciach koncepcję wykonywaliśmy raczej według własnego uznania. W swoim projekcie zawarłem domek jednorodzinny, a dokładnie remont tego domku. Inwestor zażyczył sobie, by przedstawić mu nową koncepcję, nową aranżację. Domek ten został wykonany w stylu portowym, a więc bardzo minimalistycznym, prostym, czystym. Poza pracą podobał mi się pomysł na wspólne zespołowe śniadania co środę, podczas których nie rozmawialiśmy już o sprawach zawodowych, ale o innych życiowych tematach, co pozwalało się odprężyć, na chwilę odciąć od pracy – relacjonuje Dawid Szmechta, student architektury.

– Miałam praktyki w Green Cherry Architekture we Wrocławiu, gdzie projektowałam budynek wielorodzinny z częścią usługową na parterze. Nauczyłam się nowego podejścia do współczesnego budownictwa wielorodzinnego. Poznałam ciekawe, nowe programy do tworzenia wizualizacji i dowiedziałam się, jak wygląda praca w biurze projektowym, jak postępować z jego klientami – wylicza Zofia Lichtenberg-Kokoszka, studentka architektury. – Pracowałem w biurze Inco w Gliwicach, które głównie zajmuje się projektowaniem salonów samochodowych, ale nie tylko. Wybrałem projekt, który jest propozycją do organizowania zabudowy komercyjnej, zlokalizowanej za granicami Polski, w ciepłych krajach, stąd też zupełnie inny wygląd tego obiektu i zupełnie inne rygory, pomysły, rozwiązania. Cieszę się, że poznałem taką prawdziwą architekturę, której smak już poznaliśmy na wcześniejszych praktykach: inwentaryzacyjnych i urbanistycznych – opowiada Ignacy Sokołowski, student architektury.
– Widzimy, że studenci zdobyli nowe umiejętności, rozwinęli się i wracają bardziej doświadczeni – podsumowuje dr inż. arch. Anna Szczegielniak.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Na zdjęciu znajduje się grupa młodych ludzi stojących na schodach przed nowoczesnym budynkiem. Na pierwszym planie widoczna jest kobieta siedząca na poręczy schodów, trzymająca książkę. W tle widać kilka osób stojących i uśmiechających się do kamery. Na zdjęciu znajduje się duży napis: "DNI OTWARTE 6-7 MARCA 2025".

Dni Otwarte Politechniki Opolskiej

Zapraszamy na Dni Otwarte naszej uczelni, które odbędą się 6 i 7 marca. Dla uczniów szkół ponadpodstawowych to wyśmienita okazja, żeby poznać nowoczesne laboratoria, wziąć udział w inspirujących wykładach, a także porozmawiać z naukowcami i studentami Politechniki Opolskiej.

Czytaj więcej »