Studenci czwartego roku architektury zaprezentowali postery z ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi, które są efektami praktyk zawodowych zrealizowanych w pracowniach i biurach projektowych na terenie całego kraju.
– Dla nas to bardzo ważne wydarzenie, ponieważ studenci po 15 tygodniach wrócili na uczelnię dzieląc się efektami praktyki zawodowej, którą odbyli w biurach i pracowniach architektonicznych. Każdy z 23 studentów, prezentując dwa postery, przedstawił bardzo szerokie spektrum prac: od niewielkich obiektów i budynków, po dużo bardziej skomplikowane projekty – informuje dr inż. arch. Anna Szczegielniak, kierownik Katedry Architektury i Urbanistyki na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.
– Obowiązkowe praktyki trwały cały semestr i są częścią programu opartego na ministerialnym standardzie kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu architekta. Projekty, które powstały podczas praktyk są bardzo zróżnicowane, ponieważ studenci odbywali praktyki w pracowniach o indywidualnych stylach, zlokalizowanych w różnych regionach Polski – dodaje dr inż. arch. Barbara Pierścionek, opiekun praktyk na kierunku architektura.









– Swoją praktykę odbyłem w biurze Port Architekci we Wrocławiu. Czas tam spędzony oceniam bardzo dobrze, poznałem dużo nowych rzeczy, przede wszystkim teraz już wiem jak dokładnie wygląda praca z inwestorem, bo to było moim największym wyzwaniem, żeby projekt przygotować tak, jak inwestor sobie życzy. Na zajęciach koncepcję wykonywaliśmy raczej według własnego uznania. W swoim projekcie zawarłem domek jednorodzinny, a dokładnie remont tego domku. Inwestor zażyczył sobie, by przedstawić mu nową koncepcję, nową aranżację. Domek ten został wykonany w stylu portowym, a więc bardzo minimalistycznym, prostym, czystym. Poza pracą podobał mi się pomysł na wspólne zespołowe śniadania co środę, podczas których nie rozmawialiśmy już o sprawach zawodowych, ale o innych życiowych tematach, co pozwalało się odprężyć, na chwilę odciąć od pracy – relacjonuje Dawid Szmechta, student architektury.
– Miałam praktyki w Green Cherry Architekture we Wrocławiu, gdzie projektowałam budynek wielorodzinny z częścią usługową na parterze. Nauczyłam się nowego podejścia do współczesnego budownictwa wielorodzinnego. Poznałam ciekawe, nowe programy do tworzenia wizualizacji i dowiedziałam się, jak wygląda praca w biurze projektowym, jak postępować z jego klientami – wylicza Zofia Lichtenberg-Kokoszka, studentka architektury. – Pracowałem w biurze Inco w Gliwicach, które głównie zajmuje się projektowaniem salonów samochodowych, ale nie tylko. Wybrałem projekt, który jest propozycją do organizowania zabudowy komercyjnej, zlokalizowanej za granicami Polski, w ciepłych krajach, stąd też zupełnie inny wygląd tego obiektu i zupełnie inne rygory, pomysły, rozwiązania. Cieszę się, że poznałem taką prawdziwą architekturę, której smak już poznaliśmy na wcześniejszych praktykach: inwentaryzacyjnych i urbanistycznych – opowiada Ignacy Sokołowski, student architektury.
– Widzimy, że studenci zdobyli nowe umiejętności, rozwinęli się i wracają bardziej doświadczeni – podsumowuje dr inż. arch. Anna Szczegielniak.