Prestiżowe, światowe wydawnictwo opublikowało wyniki badań prof. Jerzego Sachy

Zdjęcie przedstawia mężczyznę siedzącego przy stole, pracującego na laptopie. Mężczyzna ma ciemne włosy i brodę, ubrany jest w ciemną koszulę. Jest zwrócony bokiem do kamery, patrząc w jej stronę z lekkim uśmiechem. W tle widać rozmyte zasłony i trochę zieleni za oknem.

Badania, które przeprowadził prof. Jerzy Sacha wskazują, że zabiegi przezskórne mogą przynieść lepsze rezultaty niż klasyczne leczenie kardiochirurgiczne u chorych cierpiących równocześnie na chorobę wieńcową i zwężenie zastawki aortalnej. Szczegółowo pisze o tym czasopismo The Lancet, znajdujące się w czołówce najbardziej prestiżowych czasopism świata.

– The Lancet jest czasopismem o najwyższym impact factor (IF: 98,5) publikującym oryginalne prace, stąd artykuł w takim żurnalu to ogromna satysfakcja. Chciałbym jednak podkreślić, że to efekt wytężonej pracy całego zespołu i bez zaangażowania kolegów lekarzy, z którymi mam zaszczyt współpracować, nie było takich rezultatów. Publikacje w najlepszych czasopismach podnoszą pozycję naukową badacza i otwierają perspektywy dla szerokiej współpracy naukowej na płaszczyźnie międzynarodowej. Trzeba jednak pamiętać, że rośnie również poprzeczka i oczekiwania w kwestii przyszłych prac, co oznacza konieczność zintensyfikowania aktywności naukowej – inaczej mówiąc, tyle jesteśmy warci ile warte są nasze przyszłe prace – podkreśla prof. Jerzy Sacha z Katedry Fizjoterapii Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, który jest także kierownikiem Pracowni Badań Hemodynamicznych w USK w Opolu.

Na zdjęciu znajduje się osoba ubrana w zielony strój chirurgiczny, maseczkę ochronną i czapkę chirurgiczną. Osoba ta nosi również okulary do rzeczywistości rozszerzonej. W tle widoczne są elementy wyposażenia medycznego.

Artykuł opublikowany w The Lancet dotyczy implantacji zastawki aortalnej TransCatheter i przezskórnej interwencji wieńcowej z wykorzystaniem rezerwy przepływu frakcyjnego w porównaniu z konwencjonalną chirurgiczną wymianą zastawki aortalnej i pomostowaniem aortalno-wieńcowym w leczeniu pacjentów ze zwężeniem zastawki aortalnej i złożoną lub wielonaczyniową chorobą wieńcową.
– Badanie, które przeprowadziliśmy wspólnie z kolegami z kilkunastu ośrodków europejskich, mają ogromne znaczenie praktyczne, gdyż pokazuje że zabiegi przezskórne (bez otwierania klatki piersiowej) mogą przynieść lepsze rezultaty niż klasyczne leczenie kardiochirurgiczne u chorych cierpiących równocześnie na chorobę wieńcową i zwężenie zastawki aortalnej. Zatem, dostarczyliśmy dowodów na efektywność metod małoinwazyjnych w leczeniu szczególnie trudnych chorych ze współtowarzyszącymi różnymi chorobami układu krążenia. Wyniki badania będą miały wpływ na przyszłe wytyczne towarzystw naukowych w kwestii leczenia tej grupy pacjentów.  Protokół badania opublikowaliśmy w American Heart Journal, natomiast wyniki w The Lancet – relacjonuje prof. Jerzy Sacha.
– Czasopismo Lancet wg bazy Scopus jest najlepszym na świecie czasopismem spośród 636 czasopism dedykowanych medycynie, co co oznacza że publikacje wydane w tym czasopiśmie mają ogromny wpływ na rozwój medycyny światowej. Publikacja w czasopiśmie The Lancet to także ogromne wyróżnienie dla każdego naukowca. To również poczucie dumy dla naszej uczelni z tego względu, że naszą społeczność tworzą ambitne, zaangażowane, osoby, które prowadzą kluczowe badania, na najwyższym, światowym poziomie – informuje prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Budowanie mostów między uczelniami – EPiC 2025!

Czternasta edycja Erasmus Partnership Conference to okazja, by poznać inne europejskie uczelnie, dowiedzieć się więcej o ich ofercie dydaktycznej oraz tej związanej z wymianą akademicką. Wśród 18 gości konferencji są przedstawiciele uczelni z Mołdawii, Bułgarii, Rumunii, Włoch, Turcji, Ukrainy i Niemiec.

Czytaj więcej »

Duże zainteresowanie tematyką finansów publicznych

Pracował jako wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, a także wiceminister finansów – prof. Sebastian Skuza wygłosił na naszej uczelni wykład o finansach publicznych w czasach turbulencji. Na spotkanie z nim przyszli nie tylko pracownicy uczelni, ale także duża grupa studentów, z których część zna profesora z wykładów na Wydziale Ekonomii i Zarządzania.

Czytaj więcej »