Nagroda Srebrnych Skrzypiec im. Profesora Bogdana Skalmierskiego to znany, ogólnopolski konkurs organizowany przez Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej, który docenia twórcze wykorzystanie i zastosowanie nowych metod matematycznych w technice i inżynierii a także prace wyróżniające się interdyscyplinarnością. Jego laureatem został prof. Adam Deptuła z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej.
Patron konkursu, prof. Bogdan Skalmierski zawsze wskazywał na potrzebę interdyscyplinarności w nauce, pozwalającą na integrację wiedzy i umiejętności z wielu dziedzin. Główną specjalnością naukową prof. Bogdana Skalmierskiego była mechanika, w szczególności kinematyka i dynamika układów mechanicznych. Jednak także jednym z wiodących kierunków badań profesora było rozszyfrowanie dźwięku skrzypiec Stradivariusa.
Nagroda Srebrnych Skrzypiec im. Profesora Bogdana Skalmierskiego to znany, ogólnopolski konkurs organizowany przez Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej, który docenia twórcze wykorzystanie i zastosowanie nowych metod matematycznych w technice i inżynierii a także prace wyróżniające się interdyscyplinarnością i ukierunkowane na integrowanie różnych dyscyplin w dziedzinie techniki oraz prace służące budowaniu pomostów pomiędzy techniką, a naukami humanistycznymi i artystycznymi.
Kapitułę każdej edycji konkursu – ponad 20 znamienitych profesorów – powołuje dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej.
W tegorocznej, trzeciej edycji konkursu, wyróżniono prof. Adama Deptułę z Katedry Zarządzania i Inżynierii Produkcji Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej za monografię „Zastosowanie grafów zależności rozgrywających parametrycznie i wielowartościowych drzew logicznych w metodologii projektowania i zarządzania” i cykl publikacji dotyczących zastosowania autorskiej multi-dyscyplinarnej metodologii projektowania i zarządzania opartej na modelach grafowych.
– Kapituła najwyżej oceniała dorobek charakteryzujący się właśnie interdyscyplinarnością. Mój dorobek odpowiada multidyscyplinarnej teorii projektowania, w której modele grafowe (drzewa logiczne i grafy) mają szerokie zastosowania. Rozwijane metody mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z procesem decyzyjnym, zarówno w obszarze projektowania jak i zarządzania. Dodatkowo, kapituła bardzo mocno doceniła moją kontynuację rozwoju metod grafowych – badań śp. prof. Józefa Wojnarowkiego, współtwórcy szkoły naukowej znanej w kraju i zagranicą w dziedzinie zastosowań grafów w mechanice – mówi prof. Adam Deptuła.