Prof. Marcin Lorenc pokieruje Politechniką Opolską przez kolejne cztery lata

Prof. Marcin Lorenc został wybrany we wtorek, 19 marca na rektora Politechniki Opolskiej na kadencję 2024-2028. Był jedynym kandydatem, który startował w wyborach.

Dla mnie oprócz oczywistej radości z wyborczego wyniku to przede wszystkim potwierdzenie, że społeczność akademicka, a mówimy o nieco ponad 750 pracownikach oraz 5 tysiącach studentów,  popiera moją wizję rozwoju Politechniki Opolskiej. Mogę śmiało stwierdzić, że gdy po raz pierwszy startowałem w wyborach rektorskich, sporo pracowników mnie nie znało, nie miało pojęcia, kim  jestem. Mimo to zaufali mi, wsparli mój program wyborczy – mówi prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej, który po raz pierwszy na funkcję rektora został wybrany 30 września 2019 roku (dokończenie kadencji 2016-2020), następnie 9 kwietnia 2020 roku na kadencję 2020-2024. 31 sierpnia rozpocznie kolejną, czteroletnią kadencję. Był jedynym kandydatem, który startował w wyborach. Otrzymał 71 z 98 głosów (22 osoby zagłosowały przeciwko, pozostałe wstrzymały się od głosu).

Efekty ostatnich czterech lat naszej wspólnej pracy to przede wszystkim obecność Politechniki Opolskiej w najważniejszych, światowych rankingach, historyczny wynik ewaluacji, rekordowe pozyskane wsparcie w wysokości blisko 87 mln zł na inwestycje, w tym na przebudowę budynku „Lipsk”, nawiązanie międzynarodowej współpracy w zespołach badawczych, otwieranie nowych kierunków studiów a także odwrócenie trendu spadku rekrutacji – wylicza prof. Marcin Lorenc, który podkreśla, że tak jak i wcześniej, tak i teraz człowiek jako jednostka jest dla niego najważniejszy.
Fundament naszej uczelni tworzą ludzie. Natomiast filary jej rozwoju to według mnie: współpraca, otwartość, szacunek i zaangażowanie. W trakcie kolejnej kadencji szczególny nacisk położę na rozwój kadry naukowej i dydaktycznej, kolejne inwestycje w laboratoria i aparaturę badawczą – podkreśla prof. Marcin Lorenc, który deklaruje również otwieranie kolejnych kierunków studiów odpowiadających potrzebom rynku pracy, doposażenie sal wykładowych oraz wprowadzenie studenckiego odpowiednika budżetu obywatelskiego.
Przypomnijmy, że o wyborze rektora decyduje 100-osobowe Kolegium Elektorów składające się z przedstawicieli pracowników naukowych, administracyjnych, doktorantów i studentów.

Galeria zdjęć z wyborów rektora