Prof. Wahyu Caesarendra: jestem pod wrażeniem Politechniki Opolskiej

– Prowadziłem badania i pracowałem na sześciu różnych uniwersytetach i w sześciu różnych krajach, tj. w Indonezji, Korei Południowej, Australii, Singapurze, Brunei, a teraz w Polsce. Moim pierwszym wrażeniem z pracy na Politechnice Opolskiej była życzliwość i serdeczność kadry akademickiej. Jestem także pod wrażeniem dostępności sprzętu w laboratorium. Chciałbym tu jeszcze przyjechać – podkreśla prof. Wahyu Caesarendra, który kończy badania naukowe na naszej uczelni.

Prof. Wahyu Caesarendra pochodzi z Brunei Darussalam – państwa położonego w Azji Południowo-Wschodniej, na północnym wybrzeżu wyspy Borneo. Jest członkiem wielu towarzystw i organizacji naukowych, laureatem międzynarodowych stypendiów, autorem wielu patentów. W 2020 roku został nominowany do nagrody Research Excellence Award za osiągnięcia w obszarze wczesnej kariery naukowej.
Na Politechnice Opolskiej prowadziłem badania związane z inteligentną produkcją. W erze Przemysłu 4.0 sztuczna inteligencja (AI) odgrywa ważną rolę w rozwoju zaawansowanych technologii. Jako inżynierowie, zwłaszcza inżynierowie mechanicy, powinniśmy być zaangażowani w szybką transformację technologii – podkreśla naukowiec, który podczas pracy na Politechnice Opolskiej zajął się kilkoma rzeczywistymi zastosowaniami sztucznej inteligencji w dziedzinie mechaniki i produkcji.
To np. aplikacja do wykrywania defektów obiektów, aplikacja do klasyfikacji jakości powierzchni, aplikacja do wiercenia kości i aplikacja do określania rodzaju smarowania w procesie toczenia.
Wynikami swoich badań prof. Wahyu Caesarendra dzielił się także ze studentami uczelni, np. podczas ostatniego otwartego wykładu pn. „Artificial Intelligent Methods for Mechanical and Manufacturing Engineering”.

Prowadziłem badania i pracowałem na sześciu różnych uniwersytetach i w sześciu różnych krajach, tj. w Indonezji, Korei Południowej, Australii, Singapurze, Brunei, a teraz w Polsce. Moim pierwszym wrażeniem z pracy na Politechnice Opolskiej była życzliwość i serdeczność kadry akademickiej, zarówno profesorów i pracowników administracyjnych. Są bardzo pomocni we wspieraniu moich działań badawczych. Drugie wrażenie, to dostępność sprzętu w laboratorium. Uczelnia posiada kompletne maszyny związane zarówno z produkcją, jak i pomiarami. Cieszę się z pracy na tej uczelni i chciałbym móc ją kiedyś ponownie odwiedzić – relacjonuje prof. Wahyu Caesarendra.
Politechnika Opolska jest jedną z najlepszych uczelni w obszarze nauk inżynieryjno-technicznych. Uczelnia bardzo chętnie przyjmuje międzynarodowych studentów i naukowców oraz prężnie rozwija międzynarodową współpracę badawczą zapewniając bardzo dobry warsztat naukowy. Czuję się bardzo zaszczycony i wdzięczny za możliwość prowadzenia moich badań naukowych na Politechnice Opolskiej – dodaje profesor.
Prof. Wahyu Caesarendra to nie jedyny zagraniczny naukowiec, który postanowił prowadzić swoje badania na Politechnice Opolskiej. Na naszej uczelni pracują także naukowcy z Czech, Indii czy Chin.

O możliwość pracy na opolskiej uczelni technicznej, prof. Wahyu Caesarendra aplikował w programie im. Stanisława Ulama Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. – Celem programu jest zwiększenie umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych. Program pozwala na przyjazdy do Polski zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców, posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, którzy wzmocnią potencjał naukowy polskich jednostek i włączą się w prowadzone w nich aktywności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i dydaktykę. Uczelnie oraz instytuty naukowe mogą zaprosić do Polski specjalistów z priorytetowych dla nich dziedzin, którzy w znaczący sposób rozwiną prowadzone przez daną instytucję badania naukowe, wzmocnią dydaktykę, czy też wesprą instytucję w przygotowywaniu aplikacji o prestiżowe granty. Pobyt zagranicznego naukowca na polskiej uczelni trwa od 6 do 24 miesięcy. W ramach programu naukowiec co miesiąc otrzymuje stypendium, uczelnia nie ponosi wydatków związanych z jego zatrudnieniem – tłumaczy dr Barbara Szymocha z Biura Naukowej Współpracy Międzynarodowej Politechniki Opolskiej.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Doceniają nas największe i najważniejsze światowe rankingi

Nasza uczelnia jako jedyna w regionie została zakwalifikowana w najnowszej edycji Shanghai Ranking’s Global Ranking of Academic Subjects. Na tym jednak nie koniec: naszą uczelnię doceniają również tak ważne, światowe i prestiżowe zestawienia jak Times Higher Education World University Rankings czy U.S. News Best Global Universities.

Czytaj więcej »