Projekt Politechniki Opolskiej z uczelnią z Czech zyskał wsparcie Narodowego Centrum Nauki

Logotyp Narodowego Centrum Nauki

Projekt naukowców Politechniki Opolskiej i badaczy Akademii Nauk Republiki Czeskiej dotyczący obróbki metali stosowanych m.in. w protezach medycznych zyskał wsparcie Narodowego Centrum Nauki w ramach prestiżowego konkursu OPUS LAP.

Naukowcy będą prowadzili badania nad procesem obróbki przy pomocy pulsacyjnego strumienia wody metali wykorzystywanych w medycynie do produkcji różnego rodzaju protez.

– Zaproponowane badania mają na celu pogłębienie wiedzy odnośnie modelowania predykcyjnego erozji pulsacyjnym strumieniem wody, szczególnie przydatnym do kształtowania powierzchni biomateriałów. Integracja modeli stanowi kluczowy krok w kierunku poprawy trwałości i wydajności wytwarzania komponentów z biometali w praktycznych zastosowaniach – tłumaczy prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

Projekt Politechniki Opolskiej będzie realizowany we współpracy z badaczami Akademii Nauk Republiki Czeskiej. Na ten cel naukowcy otrzymają prawie 340 tysięcy złotych (dokładnie 339 160 zł).
– Oczywiście takie sukcesy motywują do dalszej pracy, przez 20 lat zbudowaliśmy bardzo mocny naukowo zespół a ten grant jest tego potwierdzeniem. To był trudny konkurs ponieważ projekt recenzowany był dwa razy przez instytucję polską oraz czeską – podkreśla prof. Grzegorz Królczyk.

OPUS to największy i najbardziej prestiżowy konkurs grantowy Narodowego Centrum Nauki. Naukowcy mogą starać się o finansowanie projektów realizowanych w polskich jednostkach lub z udziałem partnerów zagranicznych. Konkursy OPUS są ogłaszane dwa razy w roku, wiosną i jesienią. W tym drugim terminie w konkursie uruchamiana jest ścieżka LAP, w której można ubiegać się o finansowanie projektów realizowanych we współpracy międzynarodowej z zagranicznymi zespołami badawczymi.

W konkursie OPUS 26+LAP/Weave do Narodowego Centrum Nauki wpłynęło 1737 wniosków, z czego 267 badaczy otrzymało granty w ramach konkursu OPUS, a 36 badaczy w ramach OPUS LAP we współpracy międzynarodowej z zespołami z Austrii, Czech, Słowenii, Niemiec, Szwajcarii, Luksemburga i Belgii-Flandrii.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Duże zainteresowanie NeuroWeek 2024

W wydarzeniu skierowanym do studentów, wykładowców oraz środowiska fizjoterapeutów i lekarzy udział bierze ponad 300 osób. Gościem specjalnym jest Marc Michielsen, postać mająca olbrzymi wkład w rozwój światowej fizjoterapii neurologicznej.

Czytaj więcej »

Zagraniczni eksperci wspierają promotorów szkoły doktorskiej

W warsztatach, których celem jest umiędzynarodowienie i zwiększenie efektywności kształcenia w Szkole Doktorskiej Politechniki Opolskiej, prelegentami są wybitni naukowcy z Wielkiej Brytanii, Indii, Hiszpanii i Turcji. Wydarzenie to realizowane jest w ramach projektu „STER na umiędzynarodowienie szkoły doktorskiej Politechniki Opolskiej” finansowanego przez NAWA.

Czytaj więcej »