Biały wywiad, techniki pozyskiwania danych, wyciek danych – to część przedmiotów przewidzianych w programie nauczania studiów podyplomowych pn. informatyka śledcza. To propozycja nie tylko dla informatyków.
– Nasze studia podyplomowe wyróżnia dobór kadry. To najlepsi specjaliści z całego kraju, jak np. jeden z najbardziej szanowanych w Polsce pentesterów.
Pentester, czyli osoba określana jako legalny haker, przeprowadza atak na system teleinformatyczny swojej firmy, żeby sprawdzić czy system jest bezpieczny; jeśli tak nie jest, to firma może to naprawić. Z każdym z naszych prowadzących wiąże się jakaś historia, to bardzo doświadczone osoby – podkreśla dr inż. Michał Podpora, kierownik studiów z Katedry Informatyki Wydziału Elektrotechniki Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.
Zamiast akademickich przedmiotów związanych z informatyką bądź bezpieczeństwem, w programie zajęć są wyspecjalizowane przedmioty jak biały wywiad, pozyskiwanie danych, zabezpieczanie i analiza danych z urządzeń mobilnych, techniki analizy obrazu, aspekty prawne informatyki śledczej w Kodeksie Karnym, kryptografia i steganografia. W laboratoriach słuchacze uczą się także m.in. pozyskiwania informacji z komputera czy telefonu.
Dwusemestralne studia podyplomowe adresowane są nie tylko do informatyków. To oferta dla absolwentów wyższych uczelni, pragnących pogłębić bądź zdobyć umiejętności praktyczne oraz wiedzę teoretyczną z zakresu informatyki śledczej, bezpieczeństwa informacji, testów penetracyjnych oraz narzędzi i metod pracy operacyjnej. – Informatyka śledcza to propozycja nie tylko dla informatyków, ale również dla osób, które wiążą swoją ścieżkę zawodową z ochroną danych, bezpieczeństwem informatycznym a także interesują się np. białym wywiadem. W poprzednich edycjach wśród naszych słuchaczy było sporo przedstawicieli służb mundurowych – mówi dr inż. Michał Podpora.
Rekrutacja na studia podyplomowe już trwa, szczegóły dostępne są tutaj