Prof. Munish Kumar Gupta dwa lata temu rozpoczął badania naukowe na Politechnice Opolskiej. Chociaż Polska nie była dla niego pierwszym zagranicznym krajem, w którym realizował się zawodowo, to właśnie z naszą uczelnią postanowił związać się na dłużej.
Prof. Munish Kumar Gupta pochodzi z Indii. Zajmuje się tribologią i zrównoważonym wytwarzaniem. Przed przyjazdem do Opola przez dwa lata prowadził badania i wykładał na prestiżowym uniwersytecie Shandong w chińskim Jinanie.
– Politechnika Opolska, oprócz wysokiej jakości pracy, nowoczesnych laboratoriów i środowiska zorientowanego na przemysł, oferuje różnorodne możliwości ogólnego rozwoju osobistego oraz zawodowego. Pracowałem już w kilku miejscach w Indiach, Chinach, a teraz pracuję w Polsce. Najlepiej oceniam Opole ze względu na środowisko i przyjazną kulturę. Opole jest najlepszym miastem do życia ze względu na spokojne otoczenie. Mieszkam tu z żoną i dwuletnim synem – podkreśla prof. Munish Kumar Gupta, który na Politechnice Opolskiej realizuje projekt pn. „Modelowanie metalurgicznych, tribologicznych i zrównoważonych aspektów w energooszczędnej obróbce New Metastable Beta Titanium Alloy dla zastosowań w komponentach silników lotniczych”.
Wyniki badań profesora Gupty na Politechnice Opolskiej były już upowszechniane na uznanych międzynarodowych konferencjach, m.in. 2023 IEEE International Workshop on Metrology for AeroSpace (MetroAeroSpace) we Włoszech czy International Conference on Manufacturing Engineering and Materials ICMEM2023 na Słowacji.
– Kultura pracy na Politechnice Opolskiej jest rewelacyjna i przy wsparciu innych pracowników uczelni staram się realizować swoje zadania badawcze czego efektem są artykuły publikowane w prestiżowych czasopismach – dodaje prof. Munish Kumar Gupta, który postanowił przedłużyć swoją pracę na naszej uczelni i nie opuszczać Opola po zakończeniu prac nad projektem. Chce tutaj dalej się rozwijać.
– Warto podkreślić, że mowa o wybitnym naukowcu, z ponadprzeciętnym dorobkiem. Prof. Munish Kumar Gupta maksymalnie wykorzystał czas pracy na naszej uczelni, świetnie się odnalazł, dlatego bardzo cieszy fakt, że zamierza u nas zostać dłużej. To kolejny dowód na to, że Politechnika Opolska jest silną uczelnią nie tylko w kraju, ale także na arenie międzynarodowej – zauważa prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
Prof. Munish Kumar Gupta jest zaliczany do prestiżowego grona 2% najbardziej wpływowych badaczy z całego świata wg rankingu przygotowanego przez amerykański Uniwersytet Stanforda wraz z wydawnictwem Elsevier. Znajduje się także na drugim miejscu najczęściej cytowanych naukowców Politechniki Opolskiej w 2022 roku.
Projekt, który prof. Gupta realizuje na naszej uczelni, jest finansowany z konkursu POLS Narodowego Centrum Nauki. Jego celem jest wspieranie mobilności naukowców z całego świata, którzy chcą prowadzić badania w Polsce.
Kwota grantu (od 100 do 200 tys. euro) może być przeznaczona m.in. na wynagrodzenia zespołu badawczego, zakup aparatury czy koszty wyjazdów i konferencji.