Rozpoczynamy działalność  w ramach sojuszu KreativEU

Mapa Europy

11 nowych kierunków kształcenia, kursy dla studentów, konferencje, wyjazdy krótko i długoterminowe a także współpraca naukowa – nasza uczelnia rozpoczyna działalność  w ramach KreativEU, sojuszu Uniwersytetów  Europejskich.

Sojusz Uniwersytetów Europejskich to inicjatywa, która od kilku lat działa w Europie. Ma na celu wielopoziomową współpracę pomiędzy kilkoma lub kilkunastoma uczelniami, które decydują się na realizację działań w obszarze dydaktyki i w obszarze nauki.
Kilka miesięcy temu Komisja Europejska powołała 14 nowych sojuszy. Wśród nich KreativEU, do którego należy Politechnika Opolska.
KreativEU (Knowledge & Creativity European University) to wspólna inicjatywa 11 instytucji szkolnictwa wyższego z całej Europy, zlokalizowanych w Portugalii, Bułgarii, Czechach, Niemczech, Włoszech, Holandii, Polsce, Rumunii, Słowacji, Szwecji i Turcji. Teraz KreativEU oficjalnie rozpoczyna działalność. – Wspólnie z uczelniami zrzeszonymi w sojuszu opracujemy wspólne programy kształcenia, interdyscyplinarne, które łączą wiedzę, którą mają pracownicy naszej uczelni, właśnie z potencjałem pracowników pozostałych instytucji. Powstanie 11 nowych kierunków kształcenia, które będą realizowane w języku angielskim, wspólnie przez kilka uczelni umożliwi studentom edukację nie tylko w Opolu, ale również w pozostałych krajach – tłumaczy dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz, prorektor ds. współpracy Politechniki Opolskiej.

Kolejny obszar działalności sojuszu to mikropoświadczenia. – Wspólnie z nowymi partnerami będziemy przygotowywać krótkie kursy, które pozwolą na zdobycie tak zwanego mikropoświadczenia, że student uzyskał wiedzę i otrzymał kwalifikację w bardzo konkretnym obszarze.  Będziemy koncentrować się wokół tych tematów, które są główną ideą naszego Uniwersytetu czyli ekokultura i innowacje w tym obszarze, kreatywność, dbałość o dziedzictwo narodowe, ale wszystko w kontekście tych wyzwań, które przed nami, czyli z wykorzystaniem sztucznej inteligencji tak, aby wzmocnić zrównoważony rozwój naszej Europy – wylicza dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz.
W ramach KreaitvEU studenci będą mogli także korzystać z  Blended Intensiv Programmes, czyli krótkiej formy wymiany akademickiej, brać udział w konferencjach, hackathonach, różnego rodzaju seminariach. Na wyjazdy w ramach BIP już można się zgłaszać. – Jeśli chodzi o mikropoświadczenia, nowe programy studiów to jeszcze trochę trzeba będzie poczekać. Pierwsze pół roku naszego projektu to przede wszystkim czas na przygotowanie wszelkich procedur, regulaminów  – informuje dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz, która już teraz zachęca studentów do korzystania z propozycji KreativEU.

 – To jest doskonała możliwość, żeby zacząć rzeczywiście pracować w międzynarodowych zespołach. Mówimy dużo o interdyscyplinarności, mówimy dużo o umiędzynarodowieniu, a nie zawsze takie możliwości mają nasi studenci. Już dziś widzimy, że te krótkie formy pozwalające na przygotowywanie projektów w zespołach międzynarodowych to jest coś, co bardzo cieszy naszych studentów, w co się bardzo mocno angażują i to jest ta pierwsza wartość, czyli uczenie się w międzynarodowych zespołach, wspólna praca w międzynarodowych zespołach, odwiedzanie uczelni. W projekcie zaplanowane są również działania związane z badaniami naukowymi, widzimy taką szansę, że nasi pracownicy będą mogli nawiązywać kontakt z kolegami i koleżankami z różnych uczelni, mamy zaplanowane zbudowanie kilku hubów laboratoryjnych, zespołów w badawczych, które wspólnie będą wnioskować o granty, wspólnie prowadzić badania naukowe, kreować nowe obszary badawcze – zapowiada dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Drzewo bez liści. W tle słońce

Odszedł dr inż. Andrzej Nowak

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci dra inż. Andrzeja Nowaka, wieloletniego pracownika Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej, adiunkta  w ówczesnej Katedrze Materiałoznawstwa i Technologii Bezwiórowych.

Czytaj więcej »