Rzemiosło niezastąpione

“Rzemiosło – droga od małego biznesu do sukcesu – synergie, wyzwania, możliwości” to myśl przewodnia VII Międzynarodowej Konferencji Naukowej o Rzemiośle, która w czwartek odbyła się na Politechnice Opolskiej.

– Inżynierowie i rzemieślnicy to grupy zawodowe blisko ze sobą współpracujące, bo najpierw jest idea jakiegoś produktu czy usługi, a potem technologia wypracowana przez naukowców – podkreśladr Anida Stanik-Besler, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki Politechniki Opolskiej.
– Rzemieślnicy to kompaktowe firmy, w elastyczny sposób dostosowujące się do szybko zmieniającej się rzeczywistości. Jednak poprzez swój lokalny charakter pozwalają na niezwykłą dbałość o lokalny rynek pracy ze szczególnym uwzględnieniem pracowników o szczególnych potrzebach np. osób niepełnosprawnych, które nie poradzą sobie w innych okolicznościach – mówi Jan Damboń, cechmistrz Opolskiego Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Opolu. Jak podkreśla dr Roman Śmietański z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej, rzemiosło jest niezastąpionym segmentem gospodarki i ma istotny wpływ na jej rozwój w wymiarze regionu, państwa, a nawet gospodarki światowej.

– Marka rzemiosła jest coraz bardziej ceniona i nie da się wyobrazić gospodarki bez rzemiosła stanowiącego jej koło zamachowe – przekonuje Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego. – Wyposażenie rzemiosła w możliwości wejścia na rynki międzynarodowe i stworzenie instrumentów finansowych, stanowi szanse na niezwykły rozwój z uwzględnieniem ograniczonych zasobów – uważa uczestnicząca w konferencji Veena Nitin Tarkunde Brihan Maharashtra z College of Commerce w Indiach. – Poza wymiarem gospodarczym wartością dodaną rzemiosła jest jej wymiar edukacyjny, społeczny, socjologiczny, historyczny, etyczny, kulturowy, lingwistyczny – wylicza dr Śmietański.
Przypomnijmy, że od czterech lat przy Politechnice Opolskiej działa Akademia Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Mężczyzna pracuje przy komputerze

Sukces w dwa semestry

Tylko dwa semestry wystarczą na osiągnięcie kwalifikacji i kompetencji, które pozwolą na zdobycie wymarzonej pracy czy też awansu. Propozycja studiów podyplomowych na Politechnice Opolskiej to unikatowe, różnorodne kierunki, które łączy jedno: profil kształcenia dostosowany do potrzeb rynku pracy. Rekrutacja już trwa.

Czytaj więcej »