Silna reprezentacja Politechniki Opolskiej w Polskiej Akademii Nauk

Aż 11 naukowców z Politechniki Opolskiej zostało powołanych do Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk. Natomiast do pracy w komitecie problemowym PAN zaproszono trzy przedstawicielki naszej uczelni.

– Liczba naukowców z Politechniki Opolskiej powołanych do pracy w Polskiej Akademii Nauk jasno wskazuje na silny potencjał naukowy naszej uczelni. Warto przypomnieć, że o członkostwo w komitetach PAN ubiegają się naukowcy z całego kraju. Konkurencja jest zatem spora – podkreśla prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
W wyborach na kadencję 2024–2027 do Komitetów Naukowych PAN mogły brać udział osoby posiadające stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora. Przedstawiciele Politechniki Opolskiej rozpoczynają działalność w siedmiu Komitetach Naukowych, w tym także tych najbardziej prestiżowych.
To Komitet Budowy Maszyn PAN, do którego zostali powołani: prof. Grzegorz Królczyk, prof. Tadeusz Łagoda i prof. Piotr Niesłony. W Komitecie Elektrotechniki PAN będą działać prof. Marian Łukaniszyn i prof. Andrzej Cichoń. To dwa z najbardziej prestiżowych komitetów naukowych PAN.

Natomiast w Komitecie Metrologii i Aparatury Naukowej swoim doświadczeniem będą dzielić się prof. Mirosław Szmajda i prof. Jarosław Zygarlicki. Z kolei prof. Rafał Stanisławski został członkiem Komitetu Automatyki i Robotyki PAN a prof. Katarzyna Hys Komitetu Inżynierii Produkcji PAN.
Także Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej będzie miał swojego reprezentanta w Komitecie Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej. To prof. Krystyna Rożek-Piechura.

W Komitecie Nauk Demograficznych będzie pracować prof. Brygida Solga z Wydziału Ekonomii i Zarządzania. Pani profesor razem z prof. Dianą Rokitą-Poskart i dr Sabiną Kubiciel-Lodzińską z tego samego wydziału zostały powołane do komitetu problemowego PAN. To Komitet Badań nad Migracjami. Dodatkowo, prof. Brygida Solga została wybrana na wiceprzewodniczącą komitetu. Tym samym Politechnika Opolska jest trzecią najliczniej reprezentowaną uczelnią w komitecie i jedyną techniczną uczelnią w tym gremium.

– Warto podkreślić, że większość powołanych osób już wcześniej aktywnie pracowało w komitetach PAN. Osoby te mają bardzo unikalną, szeroką wiedzę i doświadczenie, są rozpoznawalne i szanowane w Polsce. Dla naszych studentów to przede wszystkim informacja, że kształcenie na Politechnice Opolskiej to dyplom na wysokim poziomie – podsumowuje prof. Grzegorz Królczyk.