Specjalistyczny sprzęt dla studentów fizjoterapii

Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Bobath na potrzeby Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii przekazało specjalistyczny sprzęt, z które będą korzystać studenci fizjoterapii.

Współpraca ze stowarzyszeniem mocno się rozwija, a jednym z jej efektów jest przekazanie nam m.in. specjalistycznych kozetek do terapii neurologicznej i akcesoriów do prowadzenia fizjoterapii neurologicznej. Będą one wykorzystane podczas zajęć dydaktycznych, czyli przysłużą się przede wszystkim studentom – mówi prof. Dawid Bączkowicz, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej. ­- W zeszłym roku na Politechnice Opolskiej zorganizowaliśmy Neuroforum, które było jedną z największych konferencji związanych z neurorehabilitacją w Polsce. Dziś z przyjemnością przekazujemy politechnice specjalistyczny sprzęt. Są to m.in. leżanki do terapii pacjentów, które pozwalają na komfortowe warunki pracy zarówno dla terapeuty, jak i dla samego pacjenta – tłumaczy mgr Tomasz Waraksa, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Bobath.
Warto podkreślić, że  otrzymane kozetki są elektryczne i bardzo dobrej jakości, będą wykorzystywane m.in. podczas zajęć z programowania i diagnostyki rehabilitacji w neurologii  – dodaje mgr Aleksandra Kucińska z Katedry Fizjoterapii, WWFiF Politechniki Opolskiej.

Ponadto, przez cały tydzień gościmy na uczelni fizjoterapeutów z całej Polski oraz wybitnych instruktorów koncepcji Bobath, w tym Catherine Eustace (IBITA Advanced Instructor, przewodniczącą komitetu szkoleniowego International Bobath Instructors Training Association) oraz dr hab. Agnieszkę Śliwkę (IBITA instructor). Szkolenie jest przeznaczone dla wysoko wyspecjalizowanych fizjoterapeutów neurologicznych o wieloletnim doświadczeniu w pracy klinicznej z pacjentami neurologicznymi np. po udarze mózgu, urazy rdzenia kręgowego, urazowego uszkodzenia mózgu, stwardnienia rozsianego itd.). Współpraca Politechniki Opolskiej z Polskim Stowarzyszeniem Terapeutów Bobath przekłada się na podniesienie jakości kształcenia i przygotowaniem nowych ścieżek edukacyjnych w zakresie neurologii, nie tylko dla studentów, ale również dla fizjoterapeutów już z doświadczeniem klinicznym – informuje mgr Wojciech Stefaniak, organizator szkolenia, zastępca kierownika Katedry Fizjoterapii WWFiF Politechniki Opolskiej.
To kolejny już przykład na to, że współpraca Politechniki Opolskiej z otoczeniem społeczno-gospodarczym ma realny charakter – podsumowuje dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Opolskiej.