W połowie maja cały Akademicki Chór Politechniki Opolskiej spędził większość swojego wolnego czasu na warsztatach chóralnych w ośrodku Jowisz w Turawie.
Głównym celem wyjazdu zorganizowanego przez opiekunkę chóru – Miłkę Wocial – Zawadzką było przygotowanie się do słynnych odsłon w Opolskiej Alei Gwiazd, czasu jest mało, utworów za to przybywa w zaskakującym tempie, a występ przed tak wspaniałymi artystami jak Czerwone Gitary, Jacek Cygan, Kasia Kowalska oraz podczas odsłonięcia gwiazd Heleny Majdaniec i Andrzeja Zauchy to nie lada wyzwanie i stres, więc chórzyści ćwiczyli, ale nie tylko. Przez trzy, spędzone wspólnie dni, każdy miał swoje zadanie i każdy wkładał w nie swoje całe serce. Uczestnicy umocnili swoje relacje, co owocuje coraz to lepszym i zgranym zespołem, a to z kolei widać po śpiewie, bo śpiew jest jak gra zespołowa: trzeba ze sobą współpracować.
Warsztaty z Panią Katarzyną Milart (,,Dziejba”), które odbyły się w sobotę, opierały się głównie na samych początkach powstawania muzyki. Większość z członków chóru to studenci, którzy dopiero uczą się śpiewać, każdy więc musiał znaleźć w sobie ,,pierwotą muzykę”. By sobie to ułatwić, chórzyści nadali warsztatom hasło przewodnie ,,Kwiaty we włosach”. W przebraniach i z niespotykanymi instrumentami tworzyli coś pięknego!
Zwieńczeniem warsztatów było wspólne rozpalanie ognia, puszczanie wianków na wodzie, pokaz ognia w wykonaniu członków chóru i oczywiście wspólne śpiewanie przy ognisku. Śpiew, śmiech i radość roznosiła się po całej tafli wody.
W niedzielę odbył się chrzest, czyli beczka śmiechu została wylana na plażę przy ośrodku. Był tor przeszkód, wyzwania i współpraca, okazało się że chórzyści są zdolnymi artystami: ze splotu kilku niezwiązanych ze sobą słów powstawały ciekawe utwory i wiersze.
Wspomnienia na pewno zostaną na lata, nowozdobyta wiedza również. Było wspaniale, chórzyści czekają już na następne warsztaty bo jak wielu stwierdziło na koniec – pozytywna energia, doświadczenie i wspaniała atmosfera, mimo tak intensywnych trzech dni naprawdę można było odpocząć. Dziękujemy!
Chór będzie można zobaczyć na występach z gwiazdami w opolskim rynku:
12 czerwca
- godz 16.00 Czerwone Gitary
- godz 17.30 Kasia Kowalska
13 czerwca
- godz 16.30 Jacek Cygan
14 czerwca
- godz 13.30 Andrzej Zaucha
- godz 14.30 Helena Majdaniec
Uwaga! W sobotę 6 czerwca o godz. 13.00 chórzyści i ich pomysłowa dyrygentka opowiedzą na antenie Radia Opole o swoich przygotowaniach!
Zapraszamy do słuchania ACPO w radiu i ,,na żywo”.















