Studenci Politechniki Opolskiej wyróżnieni w prestiżowym konkursie

Trzech studentów architektury otrzymało wyróżnienie w międzynarodowym konkursie „Nigeria: Dom po kryzysie”, organizowanym przez Nigeryjski Fundusz Humanitarny, Międzynarodową Organizację ds. Migracji, oraz Agencję ONZ ds. migracji.

Konkurs stawiał przed  młodymi architektami zadanie zaprojektowanie domu dla ludności dotkniętej przemocą na obszarach wiejskich północno-wschodniej Nigerii. – Od 2015 r. nasiliła się przemoc, która spowodowała bezprecedensową sytuację kryzysową w zakresie mieszkalnictwa. Szacuje się, że do 2023 r. około 3,5 miliona ludzi straciło domy lub życie w niepewnych warunkach. Ta sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji w celu zapewnienia zrównoważonych, długoterminowych rozwiązań. Celem konkursu jest zaprojektowanie taniego, przyrostowego, modułowego i możliwego do modernizacji rozwiązania mieszkaniowego dla ludności dotkniętej przemocą na obszarach wiejskich północno-wschodniej Nigerii – czytamy na stronie konkursu.
Trzech studentów architektury Politechniki Opolskiej zaproponowało projekt, pozwalający na budowę domów z materiałów łatwo dostępnych w Nigerii, czyli: drewna, cegieł i słomy, które stwarzałyby możliwość powiększania go wraz z rozwojem rodziny. -Podjęcie wyzwania związanego z tym projektem wymagało od nas kompleksowej wiedzy i  dostosowania się do miejscowych uwarunkowań związanych z egzotycznym klimatem, wyzwaniami materiałowymi i  różnicami  kulturowymi wynikającymi z multipokoleniowego i często poligamicznego charakteru rodzin w Nigerii – wyjaśnia Dominik Puchałka, jeden ze studentów.
Jak zauważa Maciej Szweda, drugi ze współautorów, konkurs jak i otrzymane wyróżnienie są szczególnie prestiżowy ze względu osobę  przewodniczącego jury, Alejandro Aravena, chilijskiego architekta, laureata Nagrody  Pritzkera z 2016 roku.

Jak czytamy na stronie konkursu, jury  było  powoływane z najwyższą starannością i składało się z profesjonalistów o najwyższej reputacji: Alejandro Aravena, Robert Piper, Raul Pantaleo, Tosin Oshinowo, Anna Heringer, Anupama Kundoo, Carolina Cordero-Scales, Filiep Decorte, Ugochi Daniels, Abdu Usman, Ruqayyatu Bashir Tukur.

– Nasz projekt niewątpliwie będzie ważnym wpisem w naszym CV,  bo pokazuje naszą elastyczność i uniwersalność w projektowaniu  – podsumowuje Dominik Łojas, trzeci z członków zespołu.