Odebranie symbolicznego klucza do bram miasta i tym samym przejęcie przez studentów władzy nad Opolem było głównym Żakinady, która przeszła przez centrum Opola.
Co roku studenci zaskakują swoją kreatywnością jeżeli chodzi o przebrania na Żakinadę. Tym razem nie było inaczej: z pierwszego kampusu Politechniki Opolskiej przez kampus Uniwersytetu Opolskiego wyruszył w kierunku ratusza barwny pochód m.in. postaci z popularnych bajek czy filmów. – Zawsze chciałam być księżniczką, stąd takie przebranie. Żakinada, Piastonalia to przede wszystkim super zabawa. We wtorek na koncertach był tłum ludzi, ale Piastonalia to nie tylko dobra muzyka, to także szansa na nowe znajomości – mówi Julia Bubin, studentka Wydziału Elektrotechniki Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.
Tobiasz Jasiulek, student Wydziału Mechanicznego co roku bierze udział w Żakinadzie. Dwa lata temu wspólnie z kolegami symboliczną trumną pożegnali pandemię COVID-19. – W tym roku jestem posągiem. Co roku Żakinada organizowana jest z coraz większym rozmachem. Koncerty na politechnicznych błoniach bardzo mi się podobają, dzisiaj czekam na występ Braci Figo Fagot – podkreśla. Miłosz Włoch, student Wydziału Mechanicznego na Żakinadę wybrał się w pokaźnych rozmiarów stroju kurczaka. – Żakinada to już tradycja, którą warto podtrzymywać można się zintegrować z innymi studentami. Piastonalia to super klimat, nic tylko się bawić – mówi. Natomiast Laura Piekorz z Wydziału Ekonomii i Zarządzania pchała na taczce swoją koleżankę przebraną za bryłę betonu. – Pomysł narodził się spontanicznie, postanowiłyśmy wziąć udział w konkursie, który organizuje firma Heidelberg Materials Polska na najlepsze przebranie nawiązujące do ich działalności produkcyjnej i ekologicznej. Piastonalia są bardzo fajne w tym roku, byłyśmy wczoraj na koncertach, impreza bardzo udana – wylicza.
Galeria zdjęć z koncertu hip hop …
– Koncerty są świetne – mówią zgodnie Magdalena Libront i Anna Międzybrodzka, studentki Wydziału Ekonomii i Zarządzania, które na Żakinadę wykorzystały przebranie z babskiego combra: sukienki w stylu retro. W gronie żaków startujących z kampusu Politechniki Opolskiej było sporo studentów Uniwersytetu Opolskiego, wśród nich Oliwia Jeżyk. – Jestem na trzecim roku i trzeci raz biorę udział w Żakinadzie, to naprawdę wspaniałe wydarzenie. Fajnie razem przeżywać Piastonalia, pierwsze dni już były wspaniałe, na pewno będzie to czas, który będziemy długo wspominać – mówi.
Kulminacyjnym punktem Żakinady było odebranie od prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego symbolicznego klucza do bram miasta. – Właśnie przejęliśmy władzę nad miastem. Zapraszamy dzisiaj na błonia Politechniki Opolskiej, na koncerty w mocniejszym brzmieniu – zapowiada Wojciech Wojnar, przewodniczący Samorządu Studenckiego Politechniki Opolskiej.
– Piastonalia to najważniejsze wydarzenie studenckie w Opolu, w którym biorą udział także żacy z innych miast, województw. Frekwencja z roku na rok rośnie, mieliśmy zapaść po pandemii, ale widać, że chęć integrowania się, świętowania jest cały czas potrzebna. Zapraszamy na błonia Politechniki Opolskiej – podsumowuje prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.