Święto Politechniki Opolskiej – dzień uznania dla nauki i pasji

Podczas uroczystych obchodów Święta Politechniki Opolskiej uhonorowano osoby, które w minionym roku osiągnęły znaczące sukcesy naukowe. Wręczono dyplomy doktorskie i habilitacyjne, a profesorowie otrzymali gratulacje od społeczności akademickiej. Wyróżniono również studentów i doktorantów za aktywność pozanaukową, społeczną oraz sportową.

– Mamy co świętować, mamy powody do dumy. W trakcie uroczystości świętowaliśmy awanse naukowe: uzyskanie stopni doktora i doktora habilitowanego przez naszych naukowców, a także nominacje profesorskie przyznane przez prezydenta RP. Święto Politechniki Opolskiej to także okazja do docenienia działalności naszych studentów i doktorantów, którzy angażują się w liczne projekty, pracują w kołach naukowych, działają kulturalnie i osiągają liczne sukcesy sportowe – wylicza prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej, który podkreśla, że w ostatnim roku najwięcej postępowań habilitacyjnych odbyło się na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii – jednostce nietypowej jak na uczelnię techniczną, a jednak w przypadku naszej uczelni dynamicznie się rozwijającej i osiągającej imponujące sukcesy.
– W przeciągu półtora roku procedowaliśmy cztery habilitacje w zakresie nauk o kulturze fizycznej. Nasza kadra się wzmocniła. Jesteśmy dynamiczni, konsekwentni w działaniach – mówi prof. Cezary Kuźnierz, przewodniczący rady naukowej dyscypliny nauki o kulturze fizycznej. – Dzisiejsza uroczystość to ważna chwila w życiu każdego naukowca i bardzo się cieszę, że tutaj jestem, że odbieram dyplom na Politechnice Opolskiej, na której zacząłem studia magisterskie, następnie doktorat. Zajmuję się szeroko rozumianymi mięśniami, w kontekście pomocy w efektywności mięśni dla sportowców, ale również pod kątem rehabilitacji, aby mięsnie lepiej pracowały i dawały lepsze efekty – relacjonuje dr hab. Paweł Pakosz z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii.

Więcej zdjęć

W gronie doktorów, którzy złożyli ślubowanie i następnie odebrali dyplomy poświadczające awans naukowy była dr inż. Natalia Browarska-Waniek, która wcześniej ukończyła na naszej uczelni studia inżynierskie i magisterskie na kierunku automatyka i robotyka.
– Studia wspominam bardzo dobrze, to był ciekawy okres w moim życiu, jeszcze na studiach inżynierskich zainteresowałam się tematyka interfejsu mózg-komputer, przetwarzaniem sygnałów EEG, pochłonęło mnie to na tyle, że postanowiłam zgłębić temat w pracy doktorskiej – opisuje dr inż. Natalia Browarska-Waniek.
Natomiast dr inż. Monika Napieraj przyznaje, że studia na budownictwie wybrała nieco przez przypadek. – Chciałam łączyć rysunek z obliczeniami, matematyką. W trakcie studiów poprzez koło naukowe mocno się rozwinęły moje zainteresowania mostowe, stąd temat mojej pracy doktorskiej. Zamierzam nadal rozwijać się naukowo, mam już nawet kilka pomysłów – mówi.

Oprócz osób odbierających dyplomy poświadczające awans naukowy, gratulacje od całej społeczności akademickiej odebrali prof. dr hab. inż. Jolanta Królczyk, która w zeszłym tygodniu z rąk prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej otrzymała tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria mechaniczna oraz prof. dr hab. inż. Piotr Górski, który otrzymał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa, geodezja i transport.

W trakcie święta nagrodzono także studentów – Anna Mielnik, która łączy studia na zarządzaniu ze zdobywaniem medali w kajakarstwie klasycznym otrzymała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia. Takie stypendium otrzymało zaledwie niespełna 400 studentów z całej Polski. – Bardzo się cieszę, zwłaszcza, że tak mało osób otrzymało stypendium. To zastrzyk motywacji, żeby nadal się rozwijać, nic tylko iść do przodu – komentuje Anna Mielnik.
Wręczono także nagrody JM Rektora dla studentów i doktorantów za działalność pozanaukową – takie wyróżnienie otrzymało ponad 50 osób, nagrodzono również sportowców.
– Jestem przewodniczącym koła naukowego „Team. Bit” od trzech kadencji. To koło, które zbiera liczne nagrody, m. in. dla najciekawszego koła naukowego na ostatnim festiwalu nauki. Byłem także reprezentantem uczelni w Akademickich Mistrzostwach Polski w programowaniu zespołowym. Największym atutem działalności w kole jest poznawanie ludzi z podobnymi pasjami, którzy chcą się angażować w ambitniejsze projekty – podkreśla inż. Oskar Gradzik, student informatyki drugiego stopnia, jeden z wyróżnionych studentów.

Więcej zdjęć

– Zbudowaliśmy robota sapera na jednym z kół naukowych. Na innym zbudowaliśmy lewitację magnetyczną, na temat której napisaliśmy artykuł naukowy, który już został wysłany do redakcji. Jak mogliśmy, to promowaliśmy uczelnię w różnych mediach.
Dzięki takim działaniom jesteśmy widoczni także dla pracodawców, którzy doceniają zaangażowanie, praca zespołowa jest nieodłącznym elementem pracy w firmach, a koła naukowe dają niepowtarzalne doświadczenia – wylicza inż. Dominik Fila, student automatyki i robotyki drugiego stopnia. – Pracowałem w kołach naukowych, reprezentowałem je na różnych wydarzeniach. Uważam, że takie działanie bardzo rozwija, sam udział w różnych eventach kształtuje, pomaga odnaleźć się w różnych środowiskach, także pod kątem wystąpień publicznych – dodaje inż. Andrzej Neumann, student automatyki i robotyki drugiego stopnia.
– Odebrałam nagrodę m.in. za działalność w kole naukowym, reprezentowanie uczelni. Lubię działać, nie lubię monotonii, bierności. wydziału. Jestem wdzięczna za to wyróżnienie, w imieniu wszystkich aktywnie działających bardzo dziękuję za to, że mogłam dzisiaj tutaj być i poczuć się naprawdę cudownie – mówi Karolina Kwit, studentka fizjoterapii.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Sukces studentów Politechniki Opolskiej na międzynarodowych regatach betonowych kajaków

Niecodzienna przygoda, innowacyjne rozwiązania i zasłużone wyróżnienia – tak można podsumować udział studentów Politechniki Opolskiej w prestiżowych zawodach Concrete Canoe Challenge 2025, które odbyły się w miniony weekend w Krakowie. Reprezentacja naszej uczelni wróciła z regat z drugim miejscem w rywalizacji kobiecej oraz nagrodą za najlżejszy kajak zawodów.

Czytaj więcej »
Drzewo bez liści. W tle słońce

Odszedł dr inż. Andrzej Nowak

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci dra inż. Andrzeja Nowaka, wieloletniego pracownika Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej, adiunkta  w ówczesnej Katedrze Materiałoznawstwa i Technologii Bezwiórowych.

Czytaj więcej »

Ważna, międzynarodowa konferencja o rzemiośle. Po raz pierwszy w Polsce!

Na dwa dni aula Politechniki Opolskiej w „Łączniku” stała się przestrzenią wymiany myśli, inspiracji i doświadczeń, łącząc tradycję z nowoczesnością pod hasłem „Heritage, Innovation, Resilience, Business”. To także II Międzynarodowa Konferencja KreativEU – inicjatywy wspierającej współpracę europejskich uczelni na rzecz kultury, przedsiębiorczości i zrównoważonego rozwoju.

Czytaj więcej »