Tłumy na Dniu Międzynarodowym

Poznali, jakie możliwości dają programy wymiany międzynarodowej, dopytywali o szczegóły związane z Erasmusem. Studenci i uczniowie szkół średnich wzięli udział w pierwszej edycji Międzynarodowego Dnia, który odbył się w piątek na Politechnice Opolskiej.

Do przyjścia tutaj zachęciła mnie moja nauczycielka angielskiego. Jestem w klasie o profilu międzynarodowym, planuję studia za granicą, a niedługo wyjeżdżam w ramach Erasmusa do Lizbony. Dziś dowiedziałam się kilku ważnych rzeczy, np. jak najlepiej odnaleźć się w nowym miejscy, w innej kulturze i na co warto zwrócić uwagę, będąc za granicą – przyznaje Marta z LO nr 3 w Opolu. – Przyszedłem tutaj, bo poważnie myślę o wyjeździe za granicę z programu Erasmus. Jestem ciekawy jak studiuje się poza Polską, zwłaszcza we Włoszech. Uwielbiam podróże, więc spotkanie z osobami, które mają tak duże doświadczenie w tej materii zawsze jest dla mnie interesujące – dodaje Marcel, student informatyki.

Mówimy dziś o możliwościach, o wielokulturowości, przedstawiamy naszą ofertę związaną z współpracą międzynarodową oraz ofertę firm partnerskich. Podkreślamy wartości, na które stawia uczelnia, czyli wielokulturowość, otwartość na rozwój i inne kultury. Politechnika od lat współpracuje z uczelniami i organizacjami, które działają na całym świecie. Umożliwiamy studentom uczestnictwo w programie Erasmus+, czyli studiowaniu czy odbywaniu praktyk i stażów za granicą. Nasi studenci mogą również uczyć się wielokulturowości będąc tutaj na miejscu. Od lat bowiem gościmy młodych ludzi z różnych krajów, studiujących na ścieżkach anglojęzycznych bądź przyjeżdżających na Politechnikę Opolską, na jeden lub 2 semestry, w ramach programu Erasmus+ – mówi dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Dziś pierwsza edycja Dnia Międzynarodowego, cieszymy się, że aula jest pełna młodych ludzi, wśród których dominują uczniowie opolskich liceów i oczywiście studenci Politechniki Opolskiej. Głównym celem wydarzenia jest zachęcenie ich do wyjazdów zagranicznych i uczestniczenia w różnego rodzaju programach wymiany międzynarodowej. W wydarzeniu udział wzięli m.in. przedstawiciele programu Erasmus + oraz Europejskiego Korpusu Solidarności, mamy też uczestnika Camp America. Jedną z prelegentek jest również nasza absolwentka, blogerka i autorka książek podróżniczych Ewelina Gac, natomiast gościem specjalnym jest Joanna Domagała, ekspertka ds. międzynarodowych, zajmująca się m.in. szkoleniami z zakresu różnic kulturowych. Oprócz prelekcji przygotowaliśmy także konkurs wiedzy o świecie oraz stoiska, przy których można indywidualnie porozmawiać z przedstawicielami uczelnianych jednostek: Instytutu Konfucjusza, Biblioteki Politechniki Opolskiej, Akademickiego Biura Karier oraz firm i instytucji związanych ze współpracą międzynarodową, w tym biur podróży i szkół językowych – relacjonuje Marta Dębowska z Działu Współpracy Międzynarodowej.

Skupiłam się na tym, by pokazać, że różnice międzykulturowe są i że warto wykazywać dużą dozę empatii, postarać się „wejść w buty” tej drugiej osoby z innej kultury, starać się zrozumieć to, że widząc zachowanie czy ubiór widzimy tylko część kultury reprezentowanej przez daną osobę. Mówiłam też o stereotypach, o tym jak są groźne, m.in. w dyskryminacji czy w uprzedzeniach. Podkreślałam także to, że czasami może się okazać, że mimo różnic kulturowych, wiele rzeczy może nas także łączyć, chociażby słuchanie tej samej muzyki czy oglądanie tego samego serialu na kanale Netflix i zawsze warto skupić się przede wszystkim na tym – podkreśla Joanna Domagała, anglistka, autorka bloga i kanału Angielki Kompas, ekspertka ds. międzynarodowych i umiędzynarodowienia.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Rektor Politechniki Opolskiej pasuje berłem studentów pierwszego roku.

Nowy rok akademicki oficjalnie rozpoczęty

Immatrykulacja studentów, ślubowanie doktorantów , inauguracyjne przemówienie Jego Magnificencji Rektora i wykład dotyczący sztucznej inteligencji w nauce i technice – to główne punkty uroczystej inauguracji roku akademickiego 2024/2025, która w środę odbyła się na Politechnice Opolskiej.

Czytaj więcej »
Grupa kilkudziesięciu elegancko ubranych osób stoi na scenie auli. Za nimi wyświetla się logo Politechniki Opolskiej oraz AZS

Zarząd główny AZS obradował na Politechnice Opolskiej

– Reprezentacja AZS Politechniki Opolskiej jest bardzo silna. Warto podkreślić, że uczelnia odnosi sukcesy na wielu polach, w rankingach, badaniach naukowych – podkreśla prof. Alojzy Nowak, prezes zarządu głównego Akademickiego Związku Sportowego, którego członkowie spotkali się na Politechnice Opolskiej.

Czytaj więcej »