Katedra Informatyki na Politechnice Opolskiej została przekształcona w samodzielny Wydział Informatyki. To ważny i naturalny krok, będący odpowiedzią na dynamiczny rozwój tej dyscypliny naukowej oraz rosnące znaczenie technologii informatycznych we współczesnym świecie.
Od ponad trzech dekad informatyka na Politechnice Opolskiej cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem kandydatów. Na tym kierunku także uczy się najwięcej studentów. Do wyboru jest także informatyka w języku angielskim.
– Stworzenie odrębnego wydziału jest odpowiedzią na potrzebę lepszej organizacji, rozwoju kadry i zapewnienia wysokiego poziomu kształcenia – podkreśla prof. Krzysztof Zatwarnicki z Wydziału Informatyki Politechniki Opolskiej dodając, że informatyka to kluczowy obszar nowoczesnej gospodarki.

Nowe kierunki studiów
Nowy wydział to także nowe kierunki studiów. – W pierwszej kolejności uruchomimy kierunek związany ze sztuczną inteligencją, następnie związany z cyberbezpieczeństwem. Przed nami bardzo duże wyzwania jeżeli chodzi zarówno o sztuczną inteligencję, wdrażanie jej w różnych rozwiązaniach i jak i cyberbezpieczeństwo. Rynek pracy potrzebuje i będzie potrzebował specjalistów w tych dziedzinach – zapowiada prof. Krzysztof Zatwarnicki.
Nowy wydział stawia na praktyczne kształcenie, partnerskie relacje oraz indywidualne podejście do studentów. – W informatyce praca grupowa to podstawa. Przez wiele lat informatyk kojarzył się z milczącą, wpatrzoną w ekran komputera osobą. Dzisiaj kładziemy nacisk na atmosferę współpracy, rozwój kompetencji miękkich i umiejętność pracy zespołowej, czyli cechy niezbędne w nowoczesnym środowisku zawodowym – wylicza prof. Krzysztof Zatwarnicki.
Studenci informatyki angażują się w działalność czterech kół naukowych, które dotyczą takich obszarów jak: cyberbezpieczeństwo, grafika komputerowa i technologie 3D, programowanie, algorytmika.
Kto odnajdzie się na informatyce?
Tak jak na pozostałe wydziały Politechniki Opolskiej, tak i na nowym wydziale trwa właśnie rekrutacja na studia. – Na informatyce odnajdą się wszyscy. W informatyce jest bardzo dużo zawodów począwszy od organizowania pracy, doglądania pracy poprzez projektowanie nowych systemów. Potrzebne są także np. osoby testujące system z myślą o użytkowniku, żeby łatwiej było mu się po nim poruszać, skrócić pewne procesy – opisuje prof. Krzysztof Zatwarnicki, który zwraca uwagę, że choć informatyka to branża zdominowana przez mężczyzn, to kobiety odnajdują się w niej bardzo dobrze: mają takie same kompetencje techniczne, ale inny sposób działania, rzucają inne spojrzenie np. na projekty informatyczne.
Dodajmy, że dzięki uzyskaniu kategorii naukowej B+, nowy wydział ma także prawo do prowadzenia przewodów doktorskich i habilitacyjnych w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja, co otwiera drogę do dalszego rozwoju kadry akademickiej oraz zwiększa prestiż uczelni.