Na dwa dni aula Politechniki Opolskiej w „Łączniku” stała się przestrzenią wymiany myśli, inspiracji i doświadczeń, łącząc tradycję z nowoczesnością pod hasłem „Heritage, Innovation, Resilience, Business”. To także II Międzynarodowa Konferencja KreativEU – inicjatywy wspierającej współpracę europejskich uczelni na rzecz kultury, przedsiębiorczości i zrównoważonego rozwoju.
– Tematyka konferencji związana jest z rzemiosłem, z ochroną dziedzictwa narodowego w kontekście zagrożeń, które istnieją w dzisiejszym świecie, a wynikają z kwestii ekologicznych oraz kwestii dotyczących konfliktów zbrojnych, czy też aspektów ekonomicznych, które również bardzo mocno wpływają na to, jak wygląda działalność małego biznesu. Wchodziliśmy więc w tematykę naszego Sojuszu Uniwersytetów Europejskich KreativEU, który rozpoczął działanie 1 stycznia br. i w swoim obszarze działalności ma zarówno zadania związane z nauką, jak i działania związane z edukacją. Dziś koncentrowaliśmy się na zagadnieniach naukowych, w których również uczestniczą studenci z kół naukowych. Warto zaznaczyć, że sojusz KreativEU, który jednoczy 11 uczelni z całej Europy da też wiele nowych możliwości właśnie studentom. Będziemy organizować hackathony, czy Szkoły Letnie, ale oprócz tego przygotowujemy nowe kierunki studiów, które połączą potencjał pracowników z 11 uczelni! Stawiamy też na mikropoświadczenia, a więc nową ciekawą opcję dla wielu studentów, którzy w krótkich formach kształcenia będą mogli zdobywać kwalifikacje związane z zagadnieniami szeroko rozumianego dziedzictwa, ale również zagadnień związanych z ekokulturą – mówi dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz, prorektor ds. współpracy Politechniki Opolskiej.









– To pierwsza konferencja naukowa, która organizowana jest w ramach sojuszu uniwersyteckiego KreativEU. Wydarzenie to koncentruje się wokół tematu związanego z dziedzictwem kulturowym i jego wpływu na rozwój regionalny. Zaplanowaliśmy aż 80 referatów! Co ważne, prelegenci w swoich wystąpieniach zastanawiają się nad tym, jak wykorzystać nowe technologie w zachowaniu dziedzictwa kulturowego. Jest to niezwykle cenna uczta intelektualna, a dyskutujemy nie tylko z punktu widzenia nauki, ale również praktyki. Dziedzictwo kulturowe jest niezwykle ważne, bowiem nasi studenci, pokolenia, które będą kreowali naszą przyszłość, powinni mieć wiedzę na temat tego, jaka była nasza przeszłość – dodaje koordynator wydarzenia dr hab. Diana Rokita-Poskart z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej.
– W moim wystąpieniu przedstawiałam problem rekonstrukcji architektury nieistniejącej, architektury regionalnej, drewnianej, bardzo specyficzny dla naszego rejonu. Na przykładzie małej miejscowości Krobia i rekonstrukcji ratusza barokowego, o którym nie było żadnych informacji. Udało nam się je jednak niedawno odkryć i na tej podstawie, na podstawie zapisów słownych, dość przecież nietypowo dla architektury, odtworzyć ten obiekt w jego pierwotnej formie. To nam pokazało, że odkryliśmy nowe pole, nową przestrzeń dla rekonstruowania architektury, dla badania tej architektury w momencie, kiedy nie mamy zapisów graficznych – opowiada dr hab. inż. arch. Justyna Kleszcz z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.









– Wystąpienie było podsumowaniem moich doświadczeń mojej wieloletniej pracy na Politechnice Krakowskiej w obszarze ochrony dziedzictwa. Było ono ukierunkowane na główny nurt rozważań konferencji, w którym szukamy wyjścia ze strefy konfliktu pomiędzy kreacją a ochroną dziedzictwa i przeszłości – podsumowuje prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Kadłuczka.
Organizatorami wydarzenia są: Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości – Związek Pracodawców w Opolu, Wydział Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej, Konsorcjum uniwersytetów – KreativEU oraz Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki.