Delegacja naukowców z Wydziału Chemii z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odwiedziła Muzeum Lamp Rentgenowskich naszej uczelni.
– Profesor Röntgen, gdziekolwiek on teraz jest, byłby dumny z takiej kolekcji – napisało Amerykańskie Stowarzyszenie Kolekcjonerów Lamp Elektronowych o Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej. To wyjątkowe w skali światowej miejsce, które odwiedzają nie tylko wycieczki, ale także naukowcy. Tym razem placówkę odwiedziła delegacja naukowców z Wydziału Chemii z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu w składzie: prof. dr hab. Izabela Nowak, m.in. prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chemicznego (2019-2024), prof. Tomasz Pospieszny, m.in. autor książki z zakresu historii promieniotwórczości pt: „Nowa alchemii czyli historia radioaktywności” oraz biografii Marii Skłodowskiej-Curie, Ireny Joliot-Curie i Lise Meitner oraz dr inż. Hanna Koenig.
– Jak napisali naukowcy w swoim podziękowaniu, spędzili oni czas w bajecznym miejscu lamp rentgenowskich. Oprócz samego zwiedzania eksponatów odbyliśmy także dość długą dyskusję na tematy promieniowania rentgenowskiego oraz promieniotwórczości. Warto podkreślić, iż specjalistyczna aparatura rentgenowska, tj. tzw. dyfraktometr rentgenowski, czy też analizator rentgenowski XRF to podstawowe narzędzia w pracy naukowej chemików, ale nie tylko – relacjonuje dr inż. Grzegorz Jezierski, założyciel i kustosz Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej.
Przypomnijmy, że w muzeum znajduje się ponad 1400 eksponatów związanych z promieniowaniem X. Mieści się na terenie drugiego kampusu naszej uczelni (ul. Prószkowska 76), można je zwiedzać bezpłatnie po wcześniejszej rezerwacji terminu pod nr telefonu: 77 449 86 40.