Wizyta chemików w Muzeum Lamp Rentgenowskich

Trzy osoby stoją w pomieszczeniu, które wygląda na muzeum lub wystawę. W tle widać szklane gabloty z różnymi przedmiotami, prawdopodobnie narzędziami lub instrumentami. Osoba po lewej stronie ma na sobie ciemne spodnie i brązowe buty. Osoba w środku nosi sukienkę w czarno-biały wzór i jasne buty. Osoba po prawej stronie ma na sobie niebieski sweter i ciemne spodnie. W tle znajduje się również duży drewniany mebel lub urządzenie.

Delegacja naukowców z Wydziału Chemii z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odwiedziła Muzeum Lamp Rentgenowskich naszej uczelni.

– Profesor Röntgen, gdziekolwiek on teraz jest, byłby dumny z takiej kolekcji – napisało Amerykańskie Stowarzyszenie Kolekcjonerów Lamp Elektronowych o Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej. To wyjątkowe w skali światowej miejsce, które odwiedzają nie tylko wycieczki, ale także naukowcy. Tym razem placówkę odwiedziła delegacja naukowców z Wydziału Chemii z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu w składzie: prof. dr hab. Izabela Nowak, m.in. prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chemicznego (2019-2024), prof. Tomasz Pospieszny, m.in. autor książki z zakresu historii promieniotwórczości pt: „Nowa alchemii czyli historia radioaktywności” oraz biografii Marii Skłodowskiej-Curie, Ireny Joliot-Curie i Lise Meitner oraz dr inż. Hanna Koenig.

– Jak napisali naukowcy w swoim podziękowaniu, spędzili oni czas w bajecznym miejscu lamp rentgenowskich. Oprócz samego zwiedzania eksponatów odbyliśmy także dość długą dyskusję na tematy promieniowania rentgenowskiego oraz promieniotwórczości. Warto podkreślić, iż specjalistyczna aparatura rentgenowska, tj. tzw. dyfraktometr rentgenowski, czy też analizator rentgenowski XRF to podstawowe narzędzia w pracy naukowej chemików, ale nie tylko – relacjonuje dr inż. Grzegorz Jezierski, założyciel i kustosz Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej.

Przypomnijmy, że w muzeum znajduje się ponad 1400 eksponatów związanych z promieniowaniem X. Mieści się na terenie drugiego kampusu naszej uczelni (ul. Prószkowska 76), można je zwiedzać bezpłatnie po wcześniejszej rezerwacji terminu pod nr telefonu: 77 449 86 40.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Na zdjęciu znajduje się grupa młodych ludzi stojących na schodach przed nowoczesnym budynkiem. Na pierwszym planie widoczna jest kobieta siedząca na poręczy schodów, trzymająca książkę. W tle widać kilka osób stojących i uśmiechających się do kamery. Na zdjęciu znajduje się duży napis: "DNI OTWARTE 6-7 MARCA 2025".

Dni Otwarte Politechniki Opolskiej

Zapraszamy na Dni Otwarte naszej uczelni, które odbędą się 6 i 7 marca. Dla uczniów szkół ponadpodstawowych to wyśmienita okazja, żeby poznać nowoczesne laboratoria, wziąć udział w inspirujących wykładach, a także porozmawiać z naukowcami i studentami Politechniki Opolskiej.

Czytaj więcej »

Opolski Dyplom Roku. Nasi absolwenci nie mieli sobie równych

Do tegorocznego finału konkursu na najlepszy dyplom organizowanego przez opolski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich zakwalifikowano dziesięć prac dyplomowych, z czego dziewięć to prace absolwentów naszej uczelni. W kategorii najlepsza praca inżynierska wygrała inż. arch. Karolina Żak, natomiast w kategorii praca magisterska mgr inż. arch. Wiktoria Maciejewska.

Czytaj więcej »