Wręczono dyplomy absolwentom Młodzieżowej Politechniki Opolskiej

Kilkudziesięcioosobowa uczniów szkół średnich pozuje do zdjęcia grupowego w sali. Trzymają dyplomy, a na głowach mają birety

W szóstej edycji MPO udział wzięło 50 uczniów szkół średnich, którzy uczestniczyli w zajęciach praktycznych, wykładach, poznawali nowoczesne laboratoria i pracownie. Podczas ostatniego, sobotniego spotkania odebrali dyplomy.

To świetna okazja, żeby uczniowie mogli zobaczyć, jak wygląda studiowanie i czym się zajmujemy na uczelni. Zwłaszcza, że Politechnika Opolska to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Kształcimy tu przecież nie tylko inżynierów, ale też menedżerów, ekonomistów, sportowców, dietetyków czy fizjoterapeutów. Mam ogromną satysfakcję kiedy obserwuję, że dzięki tym zajęciom udaje nam się zachęcić kolejne młode osoby do zgłębiania nauki i poznawania nowych rzeczy – mówi dr Anida Stanik-Besler, prorektor ds. kształcenia.

– W zajęciach uczestniczyła młodzież w wieku 14-18 lat, również kilku tegorocznych maturzystów, którzy być może już w październiku wrócą tu jako studenci. Tradycyjnie spotykaliśmy się w sześć sobót, od października 2024 r. Zależało nam, aby te spotkania miały wymiar praktyczny, by młodzież uczestniczyła w badaniach, doświadczeniach czy ćwiczeniach – dodaje Małgorzata Baldysz, organizatorka MPO.

– Ideą MPO jest pokazywanie uczelni od środka, młodzież ma kontakt z naukowcami, dydaktykami, studentami. Staramy się też czasem ich zaskoczyć. Na przykład na moich warsztatach, na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii przeprowadziłam aktywne zajęcia m.in. na wózkach inwalidzkich, by pokazać, jak może wyglądać sport bez barier, że może go uprawiać każdy – wyjaśnia dr Justyna Charaśna-Blachucik, pełnomocnik rektora ds. Młodzieżowej Politechniki Opolskiej.

Galeria zdjęć …

Dyplom odebrał m.in. Karol, który jest już doskonale znany na uczelni, gdyż był słuchaczem wszystkich sześciu edycji MPO: – Polecam to każdemu, bo można tu przekonać się jaki kierunek jest ciekawy. Planuję tu wrócić na studia, może na mechanikę, może na automatykę – przyznaje Karol Kinderman.

Inni absolwenci także chwalą tę inicjatywę:

– Wcześniej chodziłam na Dziecięcą Politechnikę Opolską, gdzie było świetnie, ale tu jest jeszcze lepiej, jest dużo zajęć w małych grupach. W tej edycji MPO najbardziej podobały mi się zajęcia z chemii i te, na których uczyliśmy się jeździć na wózkach inwalidzkich – mówi Katarzyna Kilinkiewicz

– Zajęcia bardzo mi się podobały, szczególnie te z treningu mentalnego czy budowaniu marki osobistej. W przyszłym roku też tu przyjdę i jeszcze namówię młodszą siostrę – zapewnia Zuzanna Nowak.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Drzewo bez liści. W tle słońce

Odszedł dr inż. Andrzej Nowak

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci dra inż. Andrzeja Nowaka, wieloletniego pracownika Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej, adiunkta  w ówczesnej Katedrze Materiałoznawstwa i Technologii Bezwiórowych.

Czytaj więcej »