Wyjątkowe w skali Europy laboratorium rozpoczyna działalność na naszej uczelni

Grupa ludzi w cylindrach stoi wokół konstrukcji z drewnianymi barierkami w pomieszczeniu technicznym.

Systemy kominowe pod lupą – w nowym laboratorium na Wydziale Budownictwa i Architektury będą prowadzone nie tylko zajęcia, ale także zaawansowane prace eksperymentalne, które poprawią bezpieczeństwo użytkowania systemów kominowych i wentylacyjnych.

– Wyjątkowe w skali europejskiej laboratorium, w którym będą badane systemy kominowe, otworzyliśmy na Wydziale Budownictwa i Architektury naszej uczelni. Znamy statystyki, sporo jest pożarów kominów, zatruć czadem, nowe laboratorium to istotny krok w rozwoju badań nad bezpieczeństwem użytkowania systemów kominowych i wentylacyjnych. To także świetna przestrzeń do współpracy z kominiarzami, producentami systemów kominowych  – podkreśla prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

– Na politechnice od dawna prowadzimy badania systemów kominowych. Nowe laboratorium powstało przy ścisłej współpracy z przemysłem. Firmy, stowarzyszenia dofinansowały stanowiska badawcze. Możemy tutaj poznać najnowsze rozwiązania, przede wszystkim przedstawiać systemy kominowe studentom, a także wykorzystywać je podczas badań. Nie każdy wchodzi na dach, nie każdy wie, jak ten komin wygląda. Tutaj można zobaczyć te rozwiązania z bliska, przekonać się jak np. powinna być wykonana renowacja komina. Mamy np. stanowisko odzwierciedlające prawdziwy, drewniany budynek na którym będziemy dokonywać wszelakich pomiarów, żeby potwierdzić bezpieczeństwo podczas eksploatacji urządzeń grzewczych – tłumaczy dr inż. Krzysztof Drożdżol z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.

– To najlepsze laboratorium badawczo-szkoleniowe w Europie. To miejsce ważne nie tylko dla studentów i naukowców, ale również dla kominiarzy. Studenci będą projektować kominy, ważne jest, aby mogli dotknąć taką konstrukcję, zobaczyć jak ona wygląda. Zdjęcia tego nie odzwierciedlają – podkreśla Waldemar Drożdżol, przedstawiciel zarządu Cechu Kominiarzy Polskich, które dofinansowało wyposażenie laboratorium.

Badania będą prowadzone także we współpracy ze strażą pożarną. – Zazwyczaj po różnego rodzaju zdarzeniach pozyskujemy wiedzę od strażaków, co było przyczyną i dlaczego doszło do nieszczęścia. Tutaj jesteśmy krok do przodu. Możemy zasymulować pewne niekorzystne warunki dla obiektów budowlanych i prewencyjnie je przedstawić straży pożarnej – zauważa dr inż. Krzysztof Drożdżol.
Jak zaznacza nadbryg. Paweł Kielar, Opolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej pożary komina to w sezonie codzienność straży pożarnej. – Dlatego bardzo cieszymy się z tego, że w obiektach Politechniki Opolskiej powstało laboratorium, gdzie będzie można testować różne materiały izolacyjne, które uniemożliwią przenoszenie się ognia z pożaru komina na konstrukcję budynku – mówi nadbryg. Paweł Kielar.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Nutricia ufundowała stypendia dla naszych studentów

Pasja do nauki, zaangażowanie społeczne i odwaga w realizacji ambitnych projektów – te cechy połączyły troje studentów Politechniki Opolskiej, którzy zostali nagrodzeni stypendiami firmy Nutricia. Każde z nich to 15 000 zł realnego wsparcia, które pozwoli jeszcze skuteczniej rozwijać talenty inżynierskie i realizować marzenia zawodowe.

Czytaj więcej »

VII Konkurs Wiedzy o Polsce – finał pełen zaskoczeń

Czyste miasta, zamknięte sklepy w niedziele i… lektor w kinie – to tylko niektóre z „polskich niespodzianek”, które zaskoczyły uczestników siódmej edycji Konkursu Wiedzy o Polsce. Wydarzenie zgromadziło 30 studentów, z których ośmioro najlepszych zaprezentowało swoje refleksje w finale.

Czytaj więcej »