Wyścigi pojazdów z nietypowym napędem

13 drużyn wzięło udział w zawodach o puchar Dziekana Wydziału Mechanicznego. Konkurs był dość nietypowy, ponieważ polegał na skonstruowaniu pojazdu napędzanego pułapką na myszy.

Takie konkursy cieszą się bardzo dużą popularnością na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych organizowane są nawet rozgrywki pomiędzy uczelniami. Na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej odbywają się po raz trzeci. – Chcemy pokazać młodym ludziom, że można wykonać pojazd, który nie będzie potrzebował silnika ani spalinowego ani elektrycznego, napędem będzie jedno naciągnięcie pułapki na myszy – informuje dr inż. Grzegorz Borsuk, organizator zawodów, w których mogli wziąć udział studenci oraz uczniowie szkół średnich.
– Każda z drużyn po rejestracji otrzymała pakiety startowe: pułapkę na myszy, płyty CD, z których miały zostać wykonane koła. Cała reszta to efekt ich kreatywności. Pojazdy są bardzo różne, jedne są większe, jedne mniejsze, ale widać, że sposób wykonania powoduje, że albo uzyskamy efekt najdłuższej odległości albo najszybszego przejazdu – relacjonuje dr inż. Grzegorz Borsuk.
Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: przejazdu na czas (na dystansie pięciu metrów) oraz na najdłuższą odległość przy jednym napięciu pułapki.

– Gdy pracowaliśmy nad konstrukcją pojazdu, to najbardziej zależało nam na tym, żeby szybciej pojechał dlatego też skróciliśmy ramię, nie zrobiliśmy tak długiego jak inni zawodnicy. Samochodzik wykonaliśmy z dwóch płytek o grubości 3 mm, które połączyliśmy styropianem, żeby był lżejszy. Tylnie kółka zbudowane są z płyt a przednie ze starej zabawki – opisuje Bartosz Kretek, który był w drużynie z  Patrykiem Belkiusem. Obaj są uczniami Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu.
Wśród 13 drużyn, które wzięły udział w tegorocznej edycji wyścigu, są takie, które biorą udział od początku, jak Krzysztof Płaczek i Robert Matuszek z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu. – Jesteśmy co roku, nie wyobrażamy sobie inaczej. Tym razem postanowiliśmy skupić się na wadze pojazdu. Pułapki nie mają zbyt dużej siły, więc im lżej, tym lepiej – podkreśla Krzysztof Płaczek. –  Dwa pierwsze przejazdy mieliśmy na maksymalną odległość, w trzecim niestety zniosło na bok nasz pojazd – dodaje Robert Matuszek.

W kategorii przejazd na odległość 1. miejsce z dystansem 22,02 m zajął Karol Ksoll (CKZiU Raciborz), 2. miejsce Jan Bogon (ZSM Opole), 3. miejsce Marek Majnusz i Jan Brzusnian (ZSM Opole).
W kategorii przejazd na czas 1. miejsce zajął Robert Bogaczyk z wynikiem 2,4 sekundy (CKZiU Raciborz), 2. miejsce Krzysztof Płaczek i Robert Matuszek (CKZiU Raciborz), 3. miejsce Marek Majnusz i Jan Brzusnian (ZSM Opole).