Wysoka pozycja Politechniki Opolskiej w międzynarodowych rankingach

Dyplom Politechniki Opolskiej nie odbiega od dyplomu uczelni z zachodu Europy czy amerykańskiej. Udowadniają to najważniejsze światowe rankingi jak prestiżowa Lista Szanghajska, w której opolska uczelnia techniczna wyprzedziła nawet Oksford.

Lista Szanghajska to największy, najbardziej prestiżowy ranking na świecie, który ocenia ok. 20 tysięcy uczelni. Sam fakt zakwalifikowania się na listę rankingową jest marzeniem każdej uczelni.
– To panteon świata nauki, ogromny sukces. Bardziej prestiżowego rankingu nie ma. Politechnika Opolska nie dość, że jako pierwsza i jedyna uczelnia w regionie została ujęta w elitarnym zestawieniu, to zajęła pierwsze miejsce w Polsce w obszarze Mechanical Engineering, natomiast w skali globalnej zajmuje miejsce w przedziale 101 do 150 najlepszych uczelni świata. Do tej pory żadna polska uczelnia nie zajęła tak wysokiej pozycji na świecie – podkreśla prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
W obszarze Mechanical Engineering oprócz naszej uczelni, na Liście Szanghajskiej zakwalifikowano jeszcze tylko trzy polskie szkoły wyższe. To Politechnika Gdańska, Politechnika Lubelska i Politechnika Wrocławska.
– Mechanical Engineering to dyscyplina naukowa kluczowa w naszym kraju. W tegorocznym zestawieniu żadna uczelnia z Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Węgier, Czech, Izraela, Austrii, Finlandii, Indii, Irlandii czy Brazylii nie została tak wysoko oceniona jak Politechnika Opolska, wyprzedziliśmy nawet Oksford – dodaje prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

Uczelnia na światowym poziomie

Natomiast w obszarze Instruments Science & Technology nasza uczelnia znajduje się wśród 300 najlepszych uczelni świata. – Wyniki rankingu to potwierdzenie dla naszych studentów, partnerów, kandydatów na studia, że badania naukowe oraz jakość nauczania w Politechnice Opolskiej jest na najwyższym, światowym poziomie. Po raz kolejny udowodniliśmy, że jako uczelnia w najmniejszym województwie w kraju prowadzimy badania naukowe na najwyższym poziomie – podkreśla prof. Marcin Lorenc.
Ale to nie wszystko. Politechnika Opolska zajęła czwarte miejsce jako uczelnia techniczna w Polsce i wysokie na świecie w najnowszej edycji rankingu THE World University Rankings 2024.
– W zeszłym roku Politechnika Opolska została po raz pierwszy ujęta w rankingu, w klasyfikacji polskich uczelni zajęła 9. miejsce na 32 ośrodki naukowe. W tym roku to już czwarte miejsce w rankingu polskich uczelni technicznych – informuje prof. Marcin Lorenc

Politechnika doceniona także za oceanem

W tegorocznej edycji rankingu sklasyfikowano ponad 1900 uczelni ze 108 krajów. W skali globalnej Politechnika Opolska utrzymała pozycję z poprzedniego roku zajmując miejsce w przedziale 1201-1500 obok takich uczelni jak Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Politechnika Poznańska, uzyskując tym samym jeden z lepszych wyników wśród 37 polskich uczelni zakwalifikowanych do bieżącego zestawienia. Jest jedyną uczelnią z województwa opolskiego, która została ujęta w rankingu światowym.

Pracę naukowców Politechniki Opolskiej doceniono także za oceanem. W najnowszej edycji rankingu U.S. News Best Global Universities Subject Ranking dotyczącego inżynierii zakwalifikowano tylko niespełna 300 europejskich szkół wyższych, w tym 14 polskich. W tym gronie jest Politechnika Opolska.