Z orbity na uczelnie. Sławosz Uznański-Wiśniewski odwiedzi Politechnikę Opolską

Dwóch mężczyzn stojących przed mikrofonem na tle jasnej ścianki. Osoba z przodu trzyma mikrofon w obu dłoniach i ma na sobie niebieską kurtkę z łatą ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej).

To wyjątkowa okazja, aby z bliska poznać realia pracy astronauty, zrozumieć wyzwania nauki na orbicie, a przede wszystkim dowiedzieć się, jak nauka, odwaga i ambicja mogą otworzyć drzwi do międzynarodowej kariery w sektorze kosmicznym. Politechnika Opolska jest w gronie kilkunastu polskich uczelni, które już jesienią odwiedzi polski astronauta dr Sławosz Uznański-Wiśniewski. W programie wizyty spotkania ze studentami a także uczniami szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, który w lipcu zakończył pionierską misję badawczą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), w trakcie dwumiesięcznej trasy odwiedzi 16 miast i kilkanaście uczelni, gdzie opowie m.in. o: o kulisach pracy w kosmosie, eksperymentach realizowanych w warunkach mikrograwitacji, nowoczesnych technologiach, które powstają dzięki badaniom orbitalnym czy potencjale polskiego sektora kosmicznego.

Postflight tour misji IGNIS to nie tylko okazja do poznania astronauty i inspiracja do wyboru ścieżki kariery w sektorze kosmicznym, ale również możliwość bezpośredniego dialogu z naukowcami i twórcami eksperymentów misji IGNIS. Działania edukacyjne są kierowane do studentów, ale nie tylko. Będą również spotkania organizowane dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Co czeka uczestników? Wykłady i pokazy technologii przyszłości, sesje pytań i odpowiedzi z astronautą oraz autorami eksperymentów a także warsztaty i spotkania, które pokazują, jak nauka z orbity wpływa na codzienne życie i rozwój nowoczesnych branż w Polsce.

– Post-Flight Tour to okazja, żeby podzielić się moim doświadczeniem z misji IGNIS jako astronauty a także moim doświadczeniem inżynierskim i rozmawiać o budowaniu polskiej technologii kosmicznej przyszłości. Mam nadzieję, że te spotkania staną się pierwszym prawdziwym polskim Space Master Class – zapowiedział na konferencji pierwszy Polak na ISS, dr Sławosz Uznański-Wiśniewski.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego dr Marcin Kulasek zwrócił uwagę na strategiczne znaczenie misji IGNIS dla rozwoju krajowych kompetencji w dziedzinie technologii i badań kosmicznych. Podkreślił też rolę krajowych uczelni w budowaniu przewagi konkurencyjnej Polski w Europie.
– Jestem przekonany, że trasa naukowa będzie potężną dawką inspiracji, pełną konkretnych historii z orbity i opowieści o eksperymentach, które mają realny potencjał zmieniać nasze życie tu, na Ziemi. Dla mnie to również osobista historia o tym, że odwaga i pasja potrafią przesuwać granice – zarówno w przestrzeni kosmicznej, jak i w nauce. W coraz bardziej nieprzewidywalnym świecie to szczególnie ważne przesłanie – zaznaczył minister. – Wierzymy, że spotkania zainspirują młodych ludzi do zainteresowania kosmosem. Mam nadzieję, że już za kilka lat, część z uczestników spotkań zasili kadry intensywnie rozwijającego się w Polsce sektora kosmicznego – podkreśliła dr Marta Wachowicz, prezes POLSA.

Spotkanie studentów z dr. Sławoszem Uznańskim – Wiśniewskim na Politechnice Opolskiej odbędzie się w piątek, 14 listopada.

Udział w spotkaniu wymaga rejestracji. O udziale w spotkaniu decyduje kolejność zgłoszeń.

Link do rejestracji dla studentów będzie aktywny od 3 listopada br. o godz. 10.00 i umieszczony pod niniejszym artykułem:
https://ankieter.po.edu.pl/surveys/?_s=1

Zapisy na warsztaty dla szkół prowadzi Polska Agencja Kosmiczna.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

TURBOgranty dla naszych studentów!

Studenckie koła naukowe z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki zdobyły „TURBOgranty” fundowane przez Fundację ORLEN im. Ignacego Łukasiewicza. Doceniony projekt SKN Eledyn dotyczy systemu technologii rakietowych, a kolejny, realizowany przez SKN Mikroprocek, związany jest z budową teleskopu astronomicznego. Każdy z grantów to kwota 50 000 zł.

Czytaj więcej »

Czas podsumowań, wyróżnień i wspólnego kolędowania: za nami spotkanie świąteczne społeczności akademickiej

Świąteczna atmosfera, ważne podsumowania i wyróżnienia dla najbardziej zaangażowanych pracowników – społeczność akademicka naszej Uczelni spotkała się na tradycyjnym przedświątecznym wydarzeniu. Była to okazja do docenienia osiągnięć uczelni, rozmów o dalszym rozwoju oraz wspólnego kolędowania z Akademickim Chórem Politechniki Opolskiej.

Czytaj więcej »