„Zacznij od sportu”. Chętnych więcej niż miejsc

Kobieta i mężczyzna przemawiają do osób, zgromadzonych w auli

Ponad 200 osób wzięło udział w konferencji „Zacznij od sportu” zorganizowanej przez studentów Politechniki Opolskiej. – To bardzo dobra inicjatywa, a także wyznacznik dla innych ośrodków jak mogłyby pokazywać pewne działania czy to naukowe, branżowe czy trendy w naukach o kulturze fizycznej – podkreśla dr Kamil Michalik, jeden z prelegentów.

Za nami bardzo ważne wydarzenie dla naszego wydziału, zorganizowane z inicjatywy dwójki naszych studentów. Konferencja „Zacznij od sportu” to propozycja dla wszystkich zainteresowanych biomechaniką, suplementacją, sportem, fizjoterapią, podstawami treningu – wylicza Wojciech Stefaniak, zastępca kierownika Katedry Fizjoterapii Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej. – To także wielka duma. Dwójka studentów w ciągu dwóch miesięcy zorganizowała tak ważne wydarzenie z tyloma uczestnikami, tyloma ważnymi prelegentami i z tak ciekawą tematyką, która trafia nie tylko do ludzi młodych, ale także do trenerów czy sportowców – dodaje prof. Tomasz Boczar, prorektor ds. ogólnych i operacyjnych Politechniki Opolskiej.

W konferencji, która odbyła się w sobotę, 25 maja na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej wzięło udział ponad 200 osób. To nie tylko studenci, ale także mieszkańcy Opolszczyzny oraz Śląska. – Jesteśmy zaskoczeni, że aż tyle osób się zgłosiło. Zainteresowanych było znacznie więcej niż miejsc. Jeszcze po zakończeniu rejestracji dużo osób dzwoniło i dopytywało czy jednak może wziąć udział , dlatego uruchomiliśmy transmisję online – relacjonuje Karolina Kos, studentka fizjoterapii, organizatorka konferencji. – Zależało nam, żeby w konferencji wzięli udział sportowcy, a także osoby, które dopiero planują rozpocząć treningi. W tym celu zaprosiliśmy znanych ekspertów z całego kraju – dodaje Dawid Leśniak, student fizjoterapii, organizator konferencji.
W jednym miejscu można było dowiedzieć się jak zacząć ćwiczyć, jak planować trening, jak zminimalizować ryzyko kontuzji, na co zwrócić uwagę w diecie, suplementacji i skorzystać z porad fizjoterapeutów.
Wśród prelegentów był Krystian Dobropolski, autor książki „Podstawy biomechaniki ruchu człowieka”, autor podcastu oraz instagrama Mechanika Ruchu, którzy przestrzega przed popadaniem ze skrajności w skrajność. – Nie należy bać się ruchu, ale też nie należy przeceniać swoich możliwości. Nasz aparat ruchu jest oczywiście stworzony do ruchu, ale jednak aparat ruchu musimy zaadaptować do pewnych obciążeń. Uginanie się ze sztangą i ciężarami nie jest niebezpieczne pod warunkiem, że jesteśmy do tego przygotowani – tłumaczy Krystian Dobropolski.

Rozmawialiśmy dzisiaj m.in. o tym, jak zapobiegać kontuzjom. To bardzo złożony temat, zależny od wielu czynników jak żywienie, stres, poziom wyspania, anatomiczne predyspozycje, a także jak się ruszamy, jaką mamy moc mięśni – wylicza Kamil Iwańczyk, fizjoterapeuta, który przez wiele lat pracował z Joanną Jędrzejczyk. – Ludzie nie zdają sobie sprawy jak wiele błahych rzeczy może mieć wpływ na powstanie kontuzji. Problem naszego zdrowia kojarzy nam się z ostatnią wykonaną przez nas rzeczą, np. ktoś się po coś schylił i zabolały go plecy. Wtedy stwierdza, że nie będzie się więcej schylać, bo ma problem. W rzeczywistości jednak ten problem jest bardziej skomplikowany – zauważa Kamil Iwańczyk.
Dr Kamil Michalik, specjalista w zakresie diagnostyki wydolności fizycznej wskazuje, że najczęstszym błędem, jaki się pojawia się podczas treningu, jest niecierpliwość wynikająca z krótkiego czasu i chęci osiągnięcia celu niewspółmiernie do osi czasu, w której może on być zrealizowany. – Szczególnie dotyczy to osób, które kiedyś ćwiczyły, trenowały, mają pamięć metaboliczną, mięśniową, ruchową , pamiętają swoje nawyki ruchowe, kiedy osiągali dobre wyniki i chciałyby po przerwie do tego wrócić. Niestety, te mięśnie, ścięgna, więzadła, nie są do tego przygotowane. Musimy krok po kroku do tego dochodzić – tłumaczy i radzi: jeżeli mamy wiedzę, jak samodzielnie trenować, to oczywiście musimy zacząć od planu, sprawdzić swój potencjał, zaprogramować obciążenia, monitorować je i regulować w trakcie procesu. Sam monitoring daje nam informację do zarządzania regulacją, ale sam proces regulacji także jest ważny: czy możemy zrobić coś więcej, mniej, kiedy odpuścić, kiedy zwiększyć obciążenie, kiedy zwiększyć odpoczynek czy liczbę jednostek treningowych.

Myślę, że ta konferencja to bardzo dobra inicjatywa, to także wyznacznik dla innych ośrodków jak mogłyby pokazywać pewne działania czy to naukowe czy branżowe w naukach o kulturze fizycznej i pokazywać to, co jest pewnymi trendami, popularyzować to. Warto podkreślić, że konferencja była bezpłatna dla uczestników. Mam nadzieję, że studenci, którzy zorganizowali sobotnią konferencję, nadal będą się włączali w takie wydarzenia – podkreśla dr Kamil Michalik.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego na Politechnice Opolskiej

To propozycja zarówno dla studentów jak i pracowników Politechniki Opolskiej, którzy chcieliby dowiedzieć się jak skutecznie dbać o swoje zdrowie psychiczne, odnaleźć równowagę, rozpoznawać pierwsze sygnały problemów oraz pracować nad poprawą samopoczucia i dobrostanu psychicznego – już w najbliższy czwartek, 10 października na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii odbędzie się Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. O tym, dlaczego warto wziąć udział w tym wydarzeniu, opowiada Katarzyna Pazdan z Centrum Wsparcia Psychologicznego.

Czytaj więcej »

Wielka woda a wytrzymałość konstrukcji mostowych

Duży prześwit zwiększa „szanse” mostu na przetrwanie, gdyż nie projektuje się mostów na uderzenia płynących drzew czy samochodów. (…) Niestety przed tak dużą wodą nie można w pełni zabezpieczyć obiektów mostowych – uważa prof. dr hab. inż. Damian Bęben z Katedry Mostów, Geotechniki i Procesów Budowlanych na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.

Czytaj więcej »