Nowy kierunek studiów na Politechnice Opolskiej

Dwóch studentów przed monitorem

Branża marketingowa, konsultingowa, sektor bankowości czy firmy technologiczne – to tylko część możliwości rozwoju zawodowego dla absolwenta nowego kierunku studiów na Politechnice Opolskiej: analityki danych w biznesie.

Politechnika Opolska reaguje na potrzeby rynku pracy. Dostosowujemy naszą ofertę dydaktyczną do zmieniającej się rzeczywistości. Stąd też uruchamiamy nowe kierunki studiów. Jednym z nich jest analityka danych w biznesie. To kierunek, który powstał właśnie w oparciu o potrzeby pracodawców, przedsiębiorców, reprezentantów różnych branż, którzy informowali, że przybywa im danych, które trzeba przeanalizować i co ważne, odpowiednio zinterpretować – mówi prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

Kluczowe decyzje biznesowe

Nowy kierunek to przede wszystkim nauka o danych, która skupia się na wykorzystaniu metod analitycznych i statystycznych do wyciągania wniosków i prognozowania przyszłych zdarzeń na podstawie dużej ilości danych. Wiedza ta może być wykorzystana w różnych dziedzinach, takich jak biznes, nauka, medycyna czy technologia. Celem analityki danych w biznesie jest wykorzystanie zebranych danych do podejmowania kluczowych decyzji biznesowych oraz optymalizacji działań przedsiębiorstwa.
Podczas studiów na liście przedmiotów znajdzie się m.in. matematyka, statystyka, programowanie, bazy danych, eksploracja danych, ale także uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja, ekonomia, zarządzanie. Nowy kierunek uczy także praktycznych umiejętności, takich jak wykorzystywanie narzędzi analitycznych i wizualizacyjnych oraz komunikację z osobami z różnych dziedzin i na różnych poziomach organizacji.

Szeroki wachlarz możliwości zatrudnienia

Analityk danych w biznesie jest w stanie identyfikować trendy, wykrywać kluczowe zależności między danymi i tworzyć prognozy na podstawie analizowanych danych.
O tym, że absolwent kierunku będzie mógł wybierać spośród ofert zatrudnienia świadczy fakt, że już teraz wiele firm deklaruje zatrudnienie takich osób jak np. Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. Ba Glass Poland Sp. z o.o. czy Donaldson Polska Sp. z o.o. Wachlarz możliwości zatrudnienia jest naprawdę spory: począwszy od sektora bankowości, po ubezpieczenia, handel detaliczny, firmy technologiczne, konsultingowe oraz branżę marketingową. Wszędzie tam, gdzie potencjał danych może zostać wykorzystany nie tylko do zwiększenia efektywności, ale także osiągnięcia przewagi konkurencyjnej.
Rekrutacja na nowy kierunek jak i pozostałe w ofercie Politechniki Opolskiej już trwa.

KATEGORIE

POLECANE

ARCHIWUM

WAŻNE

GALERIA

Rok 2021
Zdarta trawa i dwie górki żwiru
Rok 2021
Kobieta i troje mężczyzn za stołem na podwyższeniu, poniżej dwa stoły za którymi siedzą ludzie, i na których stoją błękitne i czarne termosy
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021
Rok 2021

Zobacz także

Na zdjęciu widać grupę ludzi zgromadzonych wokół stołu, na którym znajdują się różne przedmioty. Kilka osób nosi białe fartuchy laboratoryjne, co sugeruje, że mogą być to naukowcy lub osoby prowadzące pokaz. Przed nimi stoi grupa młodych ludzi, prawdopodobnie uczniów, którzy uważnie obserwują to, co się dzieje.

Nutricia Day na Politechnice Opolskiej

Prezentacja firmy, warsztaty prowadzone przez inżynierów, konkursy, a przede wszystkim możliwość przeprowadzenia swobodnej rozmowy z pracownikami lidera rynku żywności specjalistycznej w Polsce – tak w skrócie wyglądało wydarzenie Nutricia Day na naszej uczelni.

Czytaj więcej »
Drzewo bez liści. W tle słońce

Odszedł dr Ryszard Miążek

Od początku zatrudnienia na Politechnice Opolskiej związany był z Wydziałem Ekonomii i Zarządzania, gdzie prowadził zajęcia z negocjacji, negocjacji na rynkach międzynarodowych, ekonomii i politologii. Był także wielkim pasjonatem historii, co widać w jego dorobku naukowym – dr Ryszard Miążek zmarł w wieku 78 lat.

Czytaj więcej »
Ułatwienia dostępu: